Redakcja Programów Katolickich

Noworoczne rozmaitości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 15:00
Karnawał, nadchodząca przerwa międzysemestralna i poświąteczny nastrój skłaniają, by zerknąć ku "kącikowi rozrywki”.
Noworoczne rozmaitości
Foto: Glow Images/East News

Za sprawą niemieckiego "Bild am Sonntag” dowiadujemy się o religijnej postawie Justina Biebera, kanadyjskiego wokalisty popowego. Piosenkarz, który w ciągu krótkiej kariery wydał już dwa albumy płytowe, 11 grudnia 2011 roku był (już po raz drugi) głównym artystą dorocznego koncertu „Christmas in Washington”, którego gośćmi honorowymi, jak zawsze, była m.in. para prezydencka USA. Bieber wyznał, że bez Jezusa Chrystusa świat byłby “miejscem zgubionym”. – Jestem dumny z tego, że jestem chrześcijaninem - powiedział 17-letni gwiazdor w rozmowie z niemieckimi dziennikarzami. Codziennie modli się za swoich rodziców, przyjaciół i fanów, podobnie jak przed każdym występem - po angielsku i hebrajsku. W domu w Kanadzie regularnie chodzi do kościoła, najczęściej z ojcem. Justin Bieber jest bardzo popularny wśród polskiej młodzieży m.in. za rolę w filmie „Nigdy nie mów nigdy”. Pod koniec grudnia 2011 roku jego profil w Internecie obserwowało ok. 16 milionów osób.

Natomiast pierwszy w pełni roboczy tydzień Nowego Roku wniósł akcenty zmian w mediach katolickich. Tygodnik „Niedziela” od dzisiaj będzie się ukazywał w nowym formacie i nowej szacie graficznej. Pismo powstało w 1926 roku, 6 miesięcy po powołaniu do istnienia przez Piusa XI diecezji częstochowskiej. Jej pierwszym biskupem był ks. Teodor Filip Kubina (1880–1951), działacz społeczny, publicysta i redaktor "Gościa Niedzielnego". Jedną z pierwszych decyzji bp. Kubiny było powołanie nowego tygodnika katolickiego. W ciągu ponad 85 lat istnienia „Niedziela” była zmuszona trzykrotnie zawiesić działalność: w okresie II wojny światowej (1939-45), w PRL – u (1953-81) oraz w stanie wojennym (grudzień 1981). Pismo było jednym z pionierów obecności w Internecie. Aktualnie na stronę www.niedziela.pl wchodzi miesięcznie ok. 200 tys. osób.

W porównaniu z Niedzielą warszawski tygodnik Idziemy ze swym niespełna 7-letnim stażem jest wprawdzie zaledwie dziecięciem, jednakże wyraziście zaznacza swą obecność w debacie publicznej aktualną publicystyką. Artykułem „Wszyscy jesteśmy moherami” autorstwa ks. Henryka Zielińskiego apeluje o poparcie Telewizji Trwam w staraniu o dostęp do cyfrowego multipleksu. W wywiadzie udzielonym Małgorzacie Glabisz-Pniewskiej sekretarz Episkopatu Polski bp. Wojciech Polak, wyznaje: „Nie żyję w oblężonej twierdzy” i oświadcza: „Nie chcemy przywilejów i Kościół nie jest po to, by domagać się jakichkolwiek szczególnych praw, ale chcemy, by w sposób spokojny mógł pracować i służyć ludziom w jak najlepszy sposób. Jednym z obszarów tej służby jest obecność w świecie mediów. Dlatego liczymy na to, że wszystkie środowiska, także kościelne, zostaną dostrzeżone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i zostanie im umożliwione włączenie się w platformę cyfrową.”

Skoro od wzmianki o feriach zimowych zaczęliśmy dzisiejsze „Prassowanie tygodnia”, na szkolnym akcencie wypada zakończyć. Pięć szkół katolickich znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu liceów, przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”, ogłoszonym w miniony wtorek. Najwyżej klasyfikowane (13. miejsce) w zestawieniu jest rzeszowskie LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Siedem oczek niżej znalazło się Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie, najlepsza szkoła na Opolszczyźnie. 35. miejsce zajęło LO im. św. Jadwigi Królowej sióstr nazaretanek w Kielcach. Cztery miejsca niżej znalazło się Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego w Lublinie, a na 45. miejscu ulokowało się LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku Białej. Liderem, jak rok temu pozostaje Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK w Toruniu.

O. Grzegorz Dobroczyński SI