Prof. Anna Brzozowska SGGW mówiła w audycji "Naukowy zawrót głowy”, że starzenie się organizmu nie jest spowodowane jedynie upływem czasu, ale też naszym podejściem do życia, ruchu i aktywności. Swoją starość przyspieszamy gdy np. cierpimy na nadwagę.
Dr Dariusz Włodarek, lekarz uczestniczący w projekcie badawczym SGGW, zaznaczył, że każdy rodzaj aktywności fizycznej jest pozytywny. Jeśli ktoś mówi, że nie ma czasu na ruch, to warto się zastanowić ile godzin spędza siedząc przed telewizorem. Nie trzeba od razu wyczynowo uprawiać sport, wystarczy spacer. A jak szybko powinniśmy chodzi?
- Zawszę mówię, że jeżeli wychodzi się na spacer z psem, to powinniśmy narzucić takie tempo, by był on za nami, a nie przed nami – żartował w radiowej Jedynce.
Lekarz podkreślał, że zamiast używać samochodu na krótki dystans lepiej jest się przejść, zamiast korzystać z windy mądrze jest wejść po schodach.
Jedną ze ścieżek na utrzymanie dobrego stanu zdrowia są badania Wydziału Nauk o Żywieniu i Konsumpcji SGGW w Warszawie. Mają być one odpowiedzią na ciągłe ostrzeżenia demografów, że świat się starzeje a ludzie są coraz słabsi. W 1960 roku w większości krajów europejskich starsi ludzie w wieku 65 lat i więcej stanowili mniej niż 10% ludności, dwadzieścia lat później, starszych ludzi było już ok. 15%. i wartość ta ciągle rośnie.
Prof. Anna Brzozowska mówiła, że warto tak ustanowić swoją dietę, by utrzymywać masę ciała, odpowiednią do wzrostu i do wieku. Powinniśmy mieć dietę urozmaiconą, musi się ona składać się z wielu produktów z różnych grup. Bardzo istotne są produkty zbożowe, czyli pieczywo, ważne jest, by było wypiekane z pełnej mąki, jak razowiec i graham. W Programie I Polskiego Radia polecała ciemny makaron, ryż.
Jej zdaniem dzieci i osoby starsze spokojnie powinny jeść masło. Jeśli jednak ktoś ma problemy z zaburzeniami lipidu we krwi, to lepiej, żeby korzystał z margaryn.
Audycję prowadził Artur Wolski.