Młodzi ludzie z Archidiecezji Krakowskiej, chcąc zachęcić do przyjazdu na spotkanie z papieżem młodzież z całego świata, zatańczyli na Rynku Głównym poloneza. Wśród tańczących były m.in. siostry zakonne i krakowanie, którzy dołączyli spontanicznie.
Wcześniej uruchomiony został elektroniczny zegar, który rozpoczął odmierzanie 366 dni oraz godziny i minuty do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Jak podkreślił metropolita krakowski kard. Dziwisz, zegar to nie tylko zabawa, ale wezwanie, "abyśmy dobrze samych siebie przygotowali do ŚDM" i przygotowali się na przyjęcie w Krakowie młodzieży z całego świata.
Młodzi ludzie "nadzieją Kościoła"
Podczas mszy św. odprawionej w Bazylice Mariackiej kardynał przypomniał, że pomysł organizowania Światowych Dni Młodzieży wyszedł od Jana Pawła II, który nazywał młodych ludzi "nadzieją Kościoła" i "stróżami poranka, czuwającymi o świcie trzeciego tysiąclecia". Podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży będą "wielkim świętem wiary dla młodych z całego świata, ale tym świętem będzie żył cały Kościół i nie tylko młodzi chrześcijanie".
- Potrzeba nam takiego świeżego spojrzenia na Kościół, który jest darem zmartwychwstałego Pana dla świata, dla wszystkich pokoleń. Potrzeba nam entuzjazmu wiary, bo nieraz ten entuzjazm przygasa pod popiołami codziennych trudności, słabości także ludzi Kościoła - mówił kard. Dziwisz.
Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że dzięki obecności młodych z całego świata "to ewangeliczne błogosławieństwo z jeszcze większą mocą zabrzmi w naszym niespokojnym, często nieludzkim i niemiłosiernym świecie".
Ruszyła rejestracja
Rejestracja uczestników, która ruszyła w niedzielę, odbywa się on-line poprzez wypełnienie specjalnego formularza rejestracyjnego na stronie www.krakow2016.com. W zakładce "DOŁĄCZ" wszyscy zainteresowani znajdą przekierowanie do formularza rejestracyjnego dostępnego w pięciu językach: polskim, angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim.
Przebieg procesu rejestracji składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie rejestrowane będą makrogrupy, czyli grupy do 5000 uczestników, skupiające się przy Diecezjalnym Centrum ŚDM. W drugiej fazie makrogrupa będzie dzielona na podgrupy (maksymalnie 150 osób każda). W obrębie podgrupy wszyscy pielgrzymi muszą wybrać ten sam typ Pakietu Pielgrzyma i ten sam język katechezy.
TVN24/x-news
Kilka pakietów
Zainteresowane osoby mają do wyboru pakiety typu A, B i C w zależności od długości pobytu w Krakowie. Najdroższy wariant ma wartość 690 zł, najtańszy - 150 zł.
Pakiet A (190-690 zł) zakłada obecność w Krakowie od 26 lipca do 1 sierpnia, B (250-310 zł) przewiduje pobyt od piątku 29 lipca do poniedziałku 1 sierpnia, a C (150 zł) dotyczy pielgrzymów, którzy będą uczestniczyć tylko w sobotnim czuwaniu i niedzielnej Mszy świętej na Campus Misericordiae (30-31 lipca).
Wszystkie typy pakietów obejmują transport pielgrzymów w obrębie Krakowa i do stref zakwaterowania oraz ubezpieczenie. Pakiety A i B są jeszcze podzielone na warianty w zależności od tego, czy pielgrzymi wybiorą także zakwaterowanie i wyżywienie.
Zakwaterowanie przewidziane jest u rodziny, w szkole lub w miasteczku namiotowym. Do noclegu jest przypisane śniadanie, które będzie wydawane na podstawie talonu śniadaniowego. Pozostałe posiłki będą wydawane na podstawie talonów w punktach gastronomicznych, z którymi organizatorzy podpiszą umowy.
Uczestnicy płacą także 10 euro na fundusz solidarnościowy - środki przeznaczone jako program pomocowy dla uczestników z krajów uboższych oraz kwotę zależną od wybranego przez siebie wariantu.
Każda zarejestrowana osoba będzie zaopatrzona w plecak pielgrzyma, czyli zestaw gadżetów i publikacji pomagających w identyfikacji, przeżywaniu wydarzeń centralnych, poruszaniu się po mieście itp.
Wielkie zainteresowanie
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca 2016 roku. W kulminacyjnym momencie spodziewanych jest prawie 2,5 mln pielgrzymów, ale już w pierwszych dniach może ich być w Krakowie ok. 500-700 tys.
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 roku w Częstochowie.
mr