Redakcja Programów Katolickich

Dla nas i całego świata

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 15:00
To temat rekolekcji, które odbywają się cyklicznie w Łagiewnikach, w ramach propozycji formacyjnych Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. Odbyły się już po raz drugi.
Audio
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w ŁagiewnikachFoto: Wikipedia/Zygmunt Put Zetpe0202

W związku z rozpoczęciem w grudniu - Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, na kilka miesięcy przed ŚDM, przygotowany został wyjątkowy projekt: rekolekcje „Dla nas i całego świata”. Od grudnia do czerwca, podczas 7 spotkań, które odbywają się w sobotnie popołudnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, specjalnie zaproszeni goście, z Polski i świata wprowadzają w temat miłosierdzia, uczynków miłosierdzia i prowadzą modlitwę. Tym razem konferencję, która odbyła się 16 stycznia, przygotował i wygłosił ks. Michał Olszewski ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. Jest on cenionym rekolekcjonistą i autorem książek na temat współpracy z darami Ducha Świętego oraz nowej ewangelizacji. Posługuje jako egzorcysta.

Podczas tego spotkania analizowane były dwa kolejne uczynki: „umarłych pogrzebać” oraz „modlić się za żywych i umarłych”.

- Trzeba to tak interpretować, aby odnieść przede wszystkim to swojego życia. Chodzi o o to, aby miłosierdzie, którego chcemy uczyć się od Pana Boga, wydawało owoce, w każdej przestrzeni naszego życia. Niektóre z nich są trudne, bo związane ze smutnymi doświadczeniami naszego życia jak np. grzebać umarłych – powiedział ks. Krzyszof Dukielski z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

W studiu audycji „Kierunek Kraków” gościli tym razem wolontariusze Światowych Dni Młodzieży: Magdalena Bobryk, Agnieszka Bieńkowska, Aleksander Augustyniak i Karol Golon, wraz z ks. Sergiuszem Dębeckim, którzy również byli uczestnikami konferencji „Dla nas i całego świata” i wspólnie interpretowali sens, jaki mają uczynki miłosierdzia.

- Ten postulat trzeba umieścić w miłosierdziu Boga, który wzywa nas do miłości i nawrócenia. Naszym obowiązkiem jest np. pouczać bliźnich, jeśli idą złą drogą - powiedziała Agnieszka Bieńkowska. Jak zauważył zaś Aleksander Augustyniak: modlimy się za przyjaciół, rodziny i za tych, którzy odeszli. Wyzywaniem może być jednak np. modlić się za naszych wrogów.

- Modlitwa za żywych i umarłych jest bardzo ważna, bo w tych dziełach miłości, chodzi o konkretną pomoc, którą możemy dać naszym bliźnim oraz duszom cierpiącym w czyśćcu – dodała Magdalena Bobryk.

Ks. Sergiusz Dębecki z Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie dodał zaś, że jeśli wierzymy, że to Pan Bóg skonstruował moje serce i serce bliźniego, to tylko On ma moc naprawy tego serca. - Ja mogę tylko swoim przykładem, inspirować drugiego człowieka do czynienia dobra – zauważył duszpasterz.

Jak przekonywali zebrani w studiu goście, warto uczestniczyć w kolejnych rekolekcjach, jak również wrócić do tych, które już się odbyły, ponieważ są one konkretnym przygotowaniem do udziału w Światowych Dniach Młodzieży i można tam poznać całe przesłanie jakie te Dni niosą.

Warto wiedzieć, że można uczestniczyć w nich on line, oraz odsłuchać te, które już się odbyły, za pośrednictwem strony internetowej: www.krakow2016.pl

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Agnieszka Kozłowska-Łysko .

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadziła: Agnieszka Kozłowska-Łysko

Data emisji: 17.01.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa