Redakcja Programów Katolickich

Wiara w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 15:00
Z Pragi do Krakowa jest ponad 500 km, czy ze względu na bliskość geograficzną możemy spodziewać się sporej ilości czeskich pielgrzymów, podczas Światowych Dni Młodych w 2016 r.?
Audio
Praga, malowniczo położona nad Wełtawą, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Europy
Praga, malowniczo położona nad Wełtawą, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast EuropyFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Z historycznego punktu widzenia Polska i Czechy są krajami chrześcijańskimi, jednak współczesny obraz religijności Polsce i w Czechach, na pierwszy rzut oka, to dwa przeciwległe bieguny. Biorąc pod uwagę sąsiedzką bliskość Czech, aż trudno uwierzyć, że za naszymi granicami, kraju deklarującego się, jako katolicki, istnieje tak społeczeństwo tak bardzo zlaicyzowane i inne kulturowo.

Zdaniem Adriana Krajewskiego, luterana, który podróżował do Czech, nie możemy się spodziewać zbyt dużej ilości pielgrzymów z Czech, którzy przyjadą do Krakowa na Śwaitowe Dni Młodzieży w 2016 r.

Mimo, że Czechy są kolebką protestantyzmu to wśród 10,5 mln Czechów, aż 65% z nich, deklaruje się jako ateiści. - To jeden z najbardziej zlaicyzowanych krajów. W Europie zajmuje pod tym względem 3 miejsce, po Estonii i terenach byłego NRD - powiedziała Małgorzata Komańska, która od 5 lat mieszka w Czechach. - Pomimo wielkiej tradycji reformacji, sięgającej średniowiecza i czasów Jana Husa, katolików w Czechach jest najwięcej: około 10 %, protestantów zaś około 70-80 tys. co stanowi 0,5 %, husytów zaś 0,4 % - podała Małgorzta Komańska.

Jej zdaniem, w Czechach nastąpiło w ciągu ostatnich lat zjawisko prywatyzacji religii, co oznacza, że samych osób wierzących i zadeklamowanych jest sporo, choć badań nad tym, w co ludzie wierzą nie ma za dużo, bo wiarę traktuje się tam, jako coś bardzo osobistego. - Warto dodać, że aż 45 % Czechów wierzy we wróżby, 41 % w uzdrowicieli, a 35 % w horoskopy. Sporą ilość tych osób stanowią zaś praktykujący wierni - dodała Komańska.

Trzeba jadnek przyznać, że ta część osób, która wierzy w Boga to, ludzie prawdziwie i głęboko wierzący. - Niemal wszystkie osoby obecne na Mszy Świętej idą do Komunii. Dużo osób czyta Biblię, na co dzień. Czesi uznają, że wiara ich do czegoś zobowiązuje, z drugiej strony boją się ośmieszania, więc nie obnoszą się ze swoją religijnością. Do kościoła chodzą też zwykle częściej, niż co niedzielę, ponieważ nie ma tam takiego rozróżnienia pomiędzy niedzielą, a dniem powszednim - powiedziała Małgorzata Komańska.

Istotne jest wiec to, że Czesi pomimo laicyzacji, która towarzszy im na co dzień, wierzą świadomie i mądrze. Dlatego też spotkanie z nimi w tym roku, podczas Światowych Dni Młodzieży może być bardzo ciekawe - dodał Adrian Krajewski.

Na audycję „Kierunek Kraków" w Czwórce, zaprasza Mikołaj Foks.

***

Tytuł audycji: „Kierunek Kraków"

Prowadził: Mikołaj Foks

Data emisji: 10.01.2016 r.

Godzina emisji: 07.00

kawa

Czytaj także

2016 rok pod znakiem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 08:24
- Ojciec Święty uważa, że spotkanie w Krakowie to będzie zwieńczenie Roku Miłosierdzia, który rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku - powiedział w radiowej Jedynce ks dr Emil Furtak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży otrzymali flagę od prezydenta. "Jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 08:00
Przyjmując biało-czerwoną flagę, stają Państwo w tym długim szeregu pokoleń, tworzących dzieje Polski i Polaków - napisał Andrzej Duda do wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń