Prezydent zwracając się w liście do wolontariuszy wyraził przekonanie, że dzięki ich wysiłkom udział w spotkaniu stanie się dla jego uczestników "wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem", a Światowe Dni Młodzieży będą znaczącym sukcesem naszego kraju.
Nawiązując do przekazania wolontariuszom polskiej flagi państwowej prezydent podkreślił, że "biało-czerwona chorągiew to jeden z najczcigodniejszych symboli Rzeczypospolitej". - Jednoczy ona i umacnia naszą polską wspólnotę. Jest świadkiem historii ojczystej oraz znakiem patriotyzmu i tożsamości narodowej. Przyjmując biało-czerwoną flagę, stają Państwo w tym długim szeregu pokoleń, tworzących dzieje Polski i Polaków - napisał Andrzej Duda.
Znane postacie promują Światowe Dni Młodzieży. Przedstawiono ambasadorów
- Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym czasie, kiedy obchodzimy jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, nasz kraj będzie już po raz drugi gościć niezliczonych uczestników Światowych Dni Młodzieży ze wszystkich kontynentów - podkreślił prezydent. Zaznaczył, że ŚDM będą "wyjątkową okazja do radosnego spotkania, wzajemnego poznawania się, podejmowania dialogu i dzielenia się świadectwem wiary".
Znak wspólnoty
Flagę państwową przekazał wolontariuszom w Pałacu Prezydenckim Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister, wręczając w imieniu prezydenta sztandar, mówił o znaczeniu flagi - symbolu Polaków, i wyraził nadzieję, że będzie ona też znakiem wspólnoty, jaką wolontariusze i pielgrzymi z różnych stron świata będą tworzyć w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
Kolarski życzył, by wyjątkowe wydarzenie, jakim będą ŚDM, były przykładem sprawności organizacyjnej, profesjonalizmu i polskiej gościnności, by okazały się wielkim sukcesem. Jak wskazywał, wielu uczestników będzie miało okazję gościć w Polsce po raz pierwszy.
Ponad pół miliona chętnych
Siedem miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży zarejestrowano już zgłoszenia ponad 540 tys. uczestników ze 151 krajów – poinformował dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski, który uczestniczył w uroczystości przekazania flagi. Dodał, że taka liczba na siedem miesięcy przed wydarzeniem z jednej strony napełnia radością i nadzieją, że ŚDM w Polsce będą jednymi z najliczniejszych spotkań, a z drugiej strony - trochę także lękiem, czy uda się wszystko w pełni profesjonalnie zrealizować i wszystkich godnie przyjąć.
ŚDM 2016. Prymas Polski abp Wojciech Polak: przygotowujemy się poprzez otwarte serca
W Departamencie Organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie pracuje niemal 20 wolontariuszy z 9 różnych krajów świata, a ta liczba zgodnie z zapewnieniami organizatorów ma wzrastać. Jak mówi Eva Fiolet z Francji, kilkudniowa impreza wymaga miesięcy poświęcenia ze strony wolontariuszy, wśród których zrodził się pomysł, by w sali Departamentu Rejestracji powiesić flagi państw, które mają swoich przedstawicieli wśród pracowników departamentu, wyraziła też radość, że polska flaga jest darem prezydenta Andrzeja Dudy.
W Polsce po raz drugi
Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W tym roku odbędą się w Polsce - w Krakowie i Wieliczce, między 26 a 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie prawie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).
PAP/Maciej Zieliński
Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Hasłem ŚDM 2016 jest jedno z ewangelicznych błogosławieństw: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - nawiązuje zarówno do rozpoczętego niedawno w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, jak i do kultu Miłosierdzia Bożego zapoczątkowanego przez polską świętą - siostrę Faustynę Kowalską.
IAR/PAP/fc