Redakcja Programów Katolickich

Mord w Piaśnicy w Święto Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 23:59
Listopad jest miesiącem szczególnym - pamięci o naszych bliskich zmarłych i wspominania wszystkich świętych, ale także obfitującym w wiele ważnych wydarzeń historycznych. Przede wszystkim w 1918 roku odrodziła się Rzeczpospolita. 11 listopada na pamiątkę tego wydarzenia będziemy świętować czas wolności, uczestnicząc w paradach, koncertach, spotkaniach.
Audio
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie
Polacy skazani na śmierć na chwilę przed egzekucją. Lasy Piaśnickie Foto: Wikipedia cc/Waldemar Engler

11 listopada to przede wszystkim dzień Święta Niepodległości, jednak na Pomorzu ma on też inny, o wiele smutniejszy wymiar. Zachowały się raporty z tego dnia 1939 roku, że nad dołami w Piaśnicy zamordowano, strzałem w tył głowy, 314 Polaków, wybitnych mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego.
W Lasach Piaśnickich koło Wejherowa niemieccy naziści dokonali zbrodni, której ofiarami byli nie tylko Polacy i Kaszubi, jak zwykło się mówić, ale też Żydzi, Niemcy i Czesi. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi.
Wśród ofiar byli także ludzie Kościoła , 53 duchownych katolickich , a w tym gronie znalazła się także Siostra Alicja Kotowska, przełożona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, beatyfikowana w 1999 r. przez Jana Pawła II.
W 2010 roku w lasach piaśnickich została zbudowana w miejscu starej nowa kaplica pełniąca jednocześnie funkcję pomnika. Pomnik-mauzoleum przypomina swoją formą stos całopalny, ułożony z drewna, podobny do tych, na których niemieccy sprawcy zbrodni ludobójstwa, popełnionej w latach 1939-1940 w Piaśnicy, palili w drugiej połowie 1944 r. zwłoki swoich ofiar z okresu 1939-1940 r. Do wykonania tego zadania wykorzystali więźniów z obozu koncentracyjnego Stutthof, skutych łańcuchami, których później też zamordowali i spalili. Z tyłu, na słupach, podobnych do pni, ułożonych w stos, zostały wytłoczone wszystkie dotąd znane nazwiska 852 ofiar, które powinny pozostać w wiecznej pamięci potomnych.
Piaśnicki las stał się miejscem wielkiego potępienia ludzkości, zdrady Boga i zdrady człowieka. Starty poniesione na pomorskiej golgocie były ogromne, a śmierć tych niewinnych ludzi określamy mianem męczenników. Jedyną ich winą było to, że byli Polakami!
O wydarzeniach w piaśnickich lasach opowiedzieliby ludzie Kościoła i pracujący w Muzeum w Piaśnicy.


 

***

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 11.10.2019 r.

Godzina emisji: 06.00