Redakcja Programów Katolickich

Boże Narodzenie - czas mądrej mobilizacji i rodzinnego świętowania

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 12:13
Czy łatwo być chrześcijaninem, kiedy świat się laicyzuje, nie chce Boga, przykazań a wiele osób chciałoby żyć bez ograniczeń? To czas mądrej mobilizacji i rodzinnego świętowania, czas umiejętnego rozróżniania tego co ważne bardziej, a co mniej, czas uważności by nie przegapić Bożego Narodzenia, by nie kończyło się na prezentach, pasterce i zaspokojeniu naszego podniebienia świątecznymi smakołykami.
Jak zadbać o relacje z najbliższymi w czasie Bożego Narodzenia?
Jak zadbać o relacje z najbliższymi w czasie Bożego Narodzenia?Foto: shutterstock / LightField Studios

Co zrobić, żeby dobrze przeżyć czas Bożego Narodzenia? Jak świętować w wielkim mieście, gdzie bez kontaktu z ubóstwem, ciszą i trudno sobie wyobrazić, jak wyglądało narodzenie Jezusa? W jaki sposób najpierw się do niego przygotować, aby skupić się na tym, co najważniejsze, a nie na porządkach w domu czy prezentach? Jak zadbać o relacje z najbliższymi wszak spędzamy z nimi więcej czasu niż zwykle. Jak zadbać o czas dla siebie, kiedy jest tyle rzeczy do zrobienia i nie zagubić sensu świętowania? Jak znaleźć czas na modlitwę i dziękczynienie za przyjście Jezusa? Jak ten świąteczny czas może promieniować na kolejne dni naszego życia?

Jak to zrobić, opowiadają kobiety, matki, które troszczą się o tworzenie ciepła rodzinnego i przekazanie wiary swoim dzieciom: dr hab. Monika Waluś - teolog, Katarzyna Pawlak - dziennikarka oraz Maria Walicka.


Posłuchaj
24:55 [i] 25.12.2023 Narodziny, które zmieniają nasze życie (online-audio-converter.com).mp3 Boże Narodzenie - czas mądrej mobilizacji i rodzinnego świętowania

 


Czytaj także:

Audycja przygotowana przez Naczelną Redakcję Programów Katolickich

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Sylwia Sułkowska

Data emisji: 25.12.2023

Godzina emisji: 10.06

PR24/ka

Czytaj także

Pokonać tabu. Jak pomóc samotnym seniorom spędzić radosne święta?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 10:30
- Wychodzimy naprzeciw samotności osób starszych, by poza spotkaniem z wolontariuszem, mogli oni spędzić czas w większym gronie, w towarzystwie wszystkich podopiecznych w regionie, w którym działamy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. - Chcemy przełamać tabu wśród osób starszych - dodała. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przywołujemy słowami rzecz do bytu". O świątecznej tradycji składania życzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 11:17
Dni świąteczne i okołoświąteczne to okazja do odwiedzenia najbliższych, znajomych, a także do składania sobie życzeń w różnych formach i różnej treści, nieraz wyszukanej, innym razem zaś prostej. W specjalnej audycji Polskiego Radia będzie więc o tradycjach związanych z życzeniami, znaczeniu tego rodzaju zaklęć i o historii słów jako narzędzi kształtowania rzeczywistości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadzieja pośród zgliszczy. 75 lat warszawskiej szopki u Kapucynów

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 12:19
W 2023 roku mija 800 lat od wystawienie przez św. Franciszka pierwszej w historii szopki we włoskim Greccio, ale także 75 lat od kiedy po raz pierwszy na Starym Mieście w Warszawie stanęła szopka kapucyńska. Chodziło o przyniesienie Jezusa i tchnięcie nadziei w Warszawę obróconą w zgliszcza - tłumaczył w Polskim Radiu 24 brat Jarosław Rajski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, prowincji warszawskiej. 
rozwiń zwiń