Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Łódź

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 09:00
W najnowszej odsłonie cyklu „Pod gołym niebem” wyprowadzamy z błędu wszystkich tych, którzy sądzili, że słowo „skansen” dotyczy wyłącznie obszarów wiejskich.
Audio
Skansen przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Skansen przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa w ŁodziFoto: A. Faryńska

W samym centrum Łodzi, otoczony z jednej strony gwarem ulicy Piotrkowskiej, z drugiej dźwiękami dobiegającymi z okien szkoły muzycznej przy ulicy Sosnowej znajduje się Park im. Władysława Reymonta. W parku natomiast Centralne Muzeum Włókiennictwa oraz przylegający do niego skansen architektury drewnianej, po którym oprowadzali nas Joanna Fijoł i Marcin Gawryszczak.

- Nasz skansen jest bardzo nietypowy, bo to właściwie jest Łódzki Park Kultury Miejskiej, nawet się skansenem nie nazywa. Tworzy go pięć drewnianych domków przeniesionych z różnych ulic Łodzi, podłódzki kościół z Rudy Pabianickiej i przystanek tramwajowy ze Zgierza, co robi to taki prosty przegląd architektury drewnianej, która w Łodzi istniała, ale już przepadła. Kolekcja historii, tkaniny artystycznej, tkaniny współczesnej, zabytkowej, odzieży w formie wystawy stałej uzupełniają to rekonstrukcja wnętrz mieszkalnych i opowieść o mieszkańcach Łodzi od końca XIX wieku do lat 80 XX wieku.


Ta wystawa stała to „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”. Opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi. Ta wielonarracyjna opowieść rozpoczyna się w 1895 r., losami Florentyny Bennich, matki znanego łódzkiego fabrykanta, a kończy w 1985 r. historią pani Haliny Klimy, emerytowanej nauczycielki rosyjskiego. W trakcie zwiedzania poznamy m.in. losy pracujących w fabryce Poznańskiego Olszyckich, zobaczymy, jak wyglądało codzienne życie wielodzietnej żydowskiej rodziny Chaji i Abrama Pierników, zajrzymy do pracowni krawieckiej pana Liberskiego i PRL-owskiego mieszkania milicjanta Kondraciuka.


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 19.08.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń