Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Pod gołym niebem: Dziekanowice

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 09:00
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach jest częścią Muzeum Pierwszych Piastów w Lednicy. Ukształtowanie terenu, na którym znajduje się skansen (w niecce Jeziora Lednickiego), odwzorowuje typowe ukształtowanie terenu w Wielkopolsce. W układzie przestrzennym nawiązuje do średniowiecznych osad.
Audio
  • Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach (Dwójka/Pod gołym niebem)
skansen wlkp
skansen wlkpFoto: Aleksandra Faryńska

- Jeśli mówimy o muzeach skansenowskich w Polsce, nasze jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym przedstawiającym układ przestrzenny wsi zwanej owalnicą, czyli wsią placową. Wokół owalnego placu, zwanego nawsie, biegną dwie ulice, przy których usytuowana jest zabudowa – tłumaczyła Małgorzata Fryza, etnografka i kierowniczka skansenu.

Na terenie muzeum zgromadzono różnorodne budynki pochodzące przede wszystkim z wieków XVIII i XIX, ukazujące różne subregiony Wielkopolski. Jednymi z bardziej typowych dla wielkopolski są budynki podcieniowe.

W centrum typowej wielkopolskiej osady zazwyczaj znajdował się staw. To wyjątkowe miejsce – wspólnie użytkowane przez wszystkich mieszkańców wsi. Tu wypasało się kaczki i gęsi, ze stawu brano wodę do gaszenia pożarów.

- Wielkopolska to region specyficzny. Długi czas był pod władzą pruską. Stąd wynikały istotne stany gospodarcze i kulturowe. Pojawiła się inna forma architektury, obiekty murowane z gliny.

Dziękujemy za gościnę Wielkopolskiemu Parkowi Etngraficznemu.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Materiał: Aleksandra Faryńska

Data emisji: 9.10.2023

Godzina emisji: 8.50


 

Czytaj także

Dawna wieś z bliska. Dlaczego polskie skanseny są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 09:26
Dawne młyny, chałupy wiejskie z zachowanym - autentycznym - wyposażeniem. Zakłady rzemieślnicze, dzieła sztuki ludowej, tkaniny, maszyny rolnicze, pojazdy czy ule. To tylko część atrakcji czekających na turystów w skansenach w całej Polsce. Jaka jest geneza tych miejsc i dlaczego tak chętnie je odwiedzamy?
rozwiń zwiń