Grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.
Janusz Prusinowski, w tle Michał Żak i Kazik Nitkiewicz, fot. Krzysztof Świeżak
Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością.
Płyta ukazuje się w serii „Źródełko”.
- My zazdrościmy naszym przyjaciołom z południa Polski że tam to cały czas trwa, a my w Mławie czy Olsztynie przede wszystkim kolędujemy w domach znajomych, ale czasem pukamy do drzwi i to jest moment, gdzie dzieci muszą się wykazać pewną odwagą, zapukać tak do drzwi. Nie jest to proste, ale reakcji ludzi są wspaniale - tłumaczyła w Polskim Radiu Kaja Prusinowska.
- Kolędnik pojawia się z innego świata i niesie dar bo kolęda jest darem, bardzo często jest to związane z dużym wzruszeniem. Starsi ludzie jeszcze to pamiętają. To zahaczenie o potrzebę spotkania, niebycia samotnym. A tu przychodzi obcy i ich obdarowuje, to w nas zostaje jako ta emocja kolędowa - mówił Janusz Prusinowski.
CZYTAJ TEŻ:
Kaja i Janusz Prusinowscy, Muzykancka Kompania Dziecięca i Przyjaciele - "Cztery domy słońca. Zima i Wiosna"
Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew. Ale Kaja i Janusz oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz. Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów.
Muzykancka Kompania Dziecięca, fot. Krzysztof Świeżak
TRANSMISJA na antenie Polskiego Radia Dzieciom
STREAMING WIDEO na kanale YouTube RCKL oraz na Facebooku RCKL i Polskiego Radia Dzieciom
Materiał z muzyką tradycyjną stworzony specjalnie z myślą o dzieciach powoli wychodzi z niszy. Dowodem na to są powstające jak grzyby po deszczu Ogniska Muzyki Tradycyjnej dla młodych adeptów gry, ale i płyty. Dość wspomnieć „Rakietę” Tęgich Chłopów, album z grami i zabawami dla dzieci zespołów Krajka i Krajeczka (oba wydane w serii Źródełko) czy wcześniejsze albumy przyjęte ochoczo przez najmłodszych słuchaczy, jak „Kołysała mama smoka” Kai i Janusza Prusinowskich albo „A ja nie chcę spać” Ani Brody. To repertuar przygotowany z myślą o dzieciach, ale i wspólnej zabawie przy muzyce, w którą z pewnością łatwo będzie wejść także dorosłym!
Płyta ukazała się w serii "Źródełko".
𝗢𝗥𝗚𝗔𝗡𝗜𝗭𝗔𝗧𝗢𝗥𝗭𝗬:
Studio Koncertowe Polskiego Radia
Słuchaj Uchem
Radiowe Centrum Kultury Ludowej
Biuro Niepodległa
prowadzący koncert: Piotr Kędziorek i Hanna Szczęśniak, fot. Krzysztof Świeżak
***
Na transmisję koncertu do audycji "Źródełko" do Polskiego Radia Dzieciom w niedzielę (7.01) o godz. 12 zaprosili Hanna Szczęśniak i Piotr Kędziorek.