Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Jarmark Jagielloński w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 08:00
W Lublinie trwa Jarmark Jagielloński. Na lubelskim starym mieście swoje prace prezentuje ponad dwustu twórców ludowych z kilku krajów.
Audio
  • Jarmark Jagielloński w Lublinie (Dwójka/Sobotni Poranek Dwójki)
Jarmark Jagielloński, Lublin
Jarmark Jagielloński, LublinFoto: Wojciech Pacewicz/PAP

Artyści prezentujący swoje wyroby zajmują się haftem, rzeźbą, ikonopisarstwem, ceramiką czy bednarstwem. W trakcie Jarmarku można wziąć udział w warsztatach śpiewu, tańca, rękodzieła, a także posłuchać prelekcji oraz ulicznego grania tradycyjnych kapel. Uczestniczyć można także w pokazach filmowych na temat pszczelarstwa, który jest tematem przewodnim tegorocznego festiwalu.

- Mamy w tym roku miód lipowy, gryczany i spadziowy. Zbiory są zawsze uzależnione od tego, co rośnie w pobliżu naszych uli. Pasieka jest niewędrowną pasieką, stoi w miejscu, więc korzystamy z dobrodziejstwa natury i pobliskich rolników. Ponieważ jest to gaj w pobliżu Nałęczowa więc mamy krystalicznie czystą wodę, co jest ważne dla naszych pszczół, no i piękny las za domem z którego pszczoły zbierają spadź - mówiła Basia Wybacz z pasieki „Złota Gałąź”.

Wieczorem na dziedzińcu zamku lubelskiego odbywają się koncerty muzyki folkowej, a po nich potańcówki, które trwają do późnych godzin nocnych.

- Koncert „Re:tradycja” jest realizowany po raz czwarty w ramach Jarmarku, to projekt który łączy artystów muzyki tradycyjnej z artystami muzyki współczesnej. Oba te światy są bardzo blisko siebie i mają ze sobą wiele wspólnego. Jest to łączenie doświadczeń muzycznych. Zagrali dziś dla nas Adam Bałdych & Krzysztof Dys z Kapelą Jana Kmity; Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody; Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo i kapelą Butryn/Pikula/Deptuła; Brodka z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura – powiedziała Karolina Waszczuk, dyrektor Festiwalu Jarmark Jagielloński.

A co na to powiedział mistrz, Jan Kmita?

- Zeszłego roku przyjechał do mnie Adam Bałdych. Pouczyłem go trochę naszej muzyki i bardzo mu się to spodobało. Powiedział mi, że znalazł się w innym świecie - mówił z zadowoleniem Jan Kmita, mistrz skrzypiec muzyki tradycyjnej. - Później wystąpili w telewizji, nagrali sobie wszystko, nauczyli się i poszło…

 Zachęcamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 17.08.2019

Godzina emisji: 7.00


gs