Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folk - doświadczenie pokoleniowe

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:57
Maria Baliszewska, twórczyni Radiowego Centrum Kultury Ludowej, a wcześniej wieloletnia kierowniczka Redakcji Ludowej w Programie Drugim Polskiego Radia zwykła mówić że termin folk pojawił się po raz pierwszy na antenie w Dwójce w roku 1977 w czasie prezentacji płyty węgierskiego zespołu.
Audio
  • O definicji folku cd. (Dwójka/Historia polskiego folku)
XIX Piknik Country Mragowo 2000. Grupa SYRBACY czyli Polska Orkiestra Autostradowa wygrała piatkowy konkurs na najlepszą piosenkę dla kierowców. Do Mrągowa na trzydniowe święto muzyki country zjechało ponad 10 tys. fanów folku.
XIX Piknik Country Mragowo 2000. Grupa SYRBACY czyli Polska Orkiestra Autostradowa wygrała piatkowy konkurs na najlepszą piosenkę dla kierowców. Do Mrągowa na trzydniowe święto muzyki country zjechało ponad 10 tys. fanów folku.Foto: PAP / Tomek Radzik

To ważny epizod, bo radiową prezentacje węgierskich kolegów usłyszał redaktor Antoni Kania i tak się zainspirował ich pracami badawczymi i rekonstrukcją instrumentarium, że postanowił przenieść te doświadczenia na nasz grunt tworząc Syrbaków i poświęcając się tworzeniu coraz to nowych sprzętów grających, których muzeum istnieje po dziś dzień w jego rodzinnym Grodzisku Mazowieckim.

Czy termin folk pojawił się wówczas pierwszy raz na antenie? - Przy całym szacunku dla koleżanki zdystansuję się nieco od tej tezy - powiedział w audycji Wojciech Ossowski. - W radiu grano folk już wcześniej i to wcale nie incydentalnie. Faktem jest, że w wielu przypadkach nie były to nagrania zaliczane do tego gatunku i nikt nie dbał o ich szufladkowanie. Podchodzę do tego zagadnienia ostrożnie, ale opowiadając historię folku mówimy o zjawiskach tak różnych jak tango, bossanova, pieśni kabaretowe, turystyczne, poezja śpiewana, awangarda flirtująca z jazzem i psychodelia. Każde pokolenie zaczynało swoją przygodę od nowa, od zera. Muzyka długowłosych wzięła się z niezgody na cepelię. Pokolenie przełomu lat 70-80. niewiele miało wspólnego z big bitem. Każdy odkrywał folk dla siebie i zapuszczał się w dziewicze rejony. Folk to było doświadczenie pokoleniowe, dla każdej generacji był on zupełnie inną sztuką i miał też inne znaczenie - dodał prowadzący audycję.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 7.50

gs

Zobacz więcej na temat: folk Wojciech Ossowski
Czytaj także

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 12:00
W cyklu "Historia polskiego folku" musimy wspomnieć o Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w Szklarskiej Porębie w 1968 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bracia Stefańscy i grupa Bez Jacka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 10:00
Sukcesy grupy w konkursach może nieoszałamiające, ale na tle dorobku innych grup, jak choćby wspominanej ostatnio Wolnej Grupy Bukowina, mimo wszystko Kant, a potem grupa Bez Jacka, to prawdziwa legenda. Gromadzili wokół siebie i elitę i margines. Przyciągali młodością, pasją, talentem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euforia dekady lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:00
Przechodzimy do dekady lat osiemdziesiątych, która rozpoczyna się karnawałem Solidarności. Euforii tej towarzyszyła piosenka kabaretowa i tam właśnie skrył się folk i jego najbardziej zaangażowana społecznie część.
rozwiń zwiń