Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Euforia dekady lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:00
Przechodzimy do dekady lat osiemdziesiątych, która rozpoczyna się karnawałem Solidarności. Euforii tej towarzyszyła piosenka kabaretowa i tam właśnie skrył się folk i jego najbardziej zaangażowana społecznie część.
okładka płyty
okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Jedna z tych pieśni "karnawałowych" stała się niepisanym hymnem spontanicznego ruchu. Napisana w 1976 roku przez Jana Pietrzaka w roku 1981 przyniosła mu główną nagrodę na festiwalu w Opolu. Pieśń ta była tak podniosła, że trudno było szukać jej kabaretowego pochodzenia.


03:39 2020_06_13-07-50-20 PR2_ HPF Ossowski.mp3 Euforia dekady lat 80. (Dwójka/Historia Polskiego Folku)

 

Trzeci oddech kaczuchy to zespół piosenki kabaretowej przy olsztyńskiej WSP, założony w styczniu roku 1981 przez Andrzeja Janeczkę, Maję Piwońską i Zbigniewa Rojka. Ten ostatni wkrótce odejdzie i zespół będzie sobie radził dalej już jako duet. Wystąpili na XVIII Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie skąd wywieźli nagrodę Gazety Krakowskiej. W Opolu zespół zdobył pierwszą nagrodę.

Piosenki satyryczne i ostro piętnujące pierwszego sekretarza, ojca narodu, towarzysza Edwarda Gierka, czy paradoksy życia w socjalistycznej rzeczywistości szybko podchwyciła ulica, śpiewało się je przy ogniskach, a sam zespół, wielce wówczas popularny, koncertował z takimi tuzami naszej estrady jak Barbara Wrzesińska, Andrzej Zaorski, Karol Strasburger, Maciej Damięcki, Andrzej Kopiczyński czy Roman Kłosowski.

***

Tytuł audycjiHistoria polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 7.50

Czytaj także

Ogniska już dogasa blask...

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:00
Repertuar śpiewanych pieśni przy ogniskach harcerskich był rozmaity. Starszym słuchaczom pamięć podsuwa cały zestaw pieśni patriotycznych, zwłaszcza z Powstania Warszawskiego, oraz ballady i piosenki współczesne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Folk - muzyka i nazewnictwo

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 10:00
Pozostajemy w kręgu poetyckiej ballady, piosenki szlakowej i wieczorów przy gitarze. Z tym repertuarem mamy sporo problemów, może nie z samą muzyką, ale z nazewnictwem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Nasza Basia Kochana

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 05:30
Plejada wykonawców piosenki turystycznej jest ogromna, to twórcy godni osobnej antologii. W  swoim cyklu Wojciech Ossowski wskazuje na powiązania nurtu poezji śpiewanej z folkiem. Spotkania pieśniarzy-wędrowców w Szklarskiej Porębie przyciągały przeróżnych artystów. Obok autentycznych naturszczyków zjeżdżały się tam też postaci które ze szlakiem nie miały nic wspólnego, a których twórczość zasilała ogniskowy repertuar.
rozwiń zwiń