Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Folk w czasach buntu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 08:37
Bigbit uważany był za przejaw buntu wobec rzeczywistości. By w ogóle zaistnieć, wielka część zespołów musiała korzystać z dostępnego, klubowego sprzętu, trudno było im więc być oryginalnymi. 
Audio
  • Muzyka folkowa w latach 60. (Historia polskiego folku/Poranek Dwójki)
Sesja zdjęciowa w związku z przyznaniem Halinie Frąckowiak tytułu Miss Obiektywu Opola75. Siedzi Halina Frąckowiak. Stoi Danuta Rinn. Widoczni także fotoreporterzy z aparatami fotograficznymi.
Sesja zdjęciowa w związku z przyznaniem Halinie Frąckowiak tytułu „Miss Obiektywu” Opola’75. Siedzi Halina Frąckowiak. Stoi Danuta Rinn. Widoczni także fotoreporterzy z aparatami fotograficznymi.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego/Rutowska Grażyna

Epoka bigbitu - wydawać by się mogło, że na temat tego gatunku napisano już wszystko. Jednak lata 60. nie są tak oczywiste. Działają wtedy takie zespoły jak kapela Namysłowiaków czy zespoły tańca Mazowsze czy Śląsk i ich klony. Zwłaszcza wśród bigbitowców popularność zyskały dość bezpośrednie inspiracje muzyką ludową. Ten aspekt bigbitowej twóczości czeka na opracowanie.

Jego przykładem jest choćby działalność znanego zespołu Tarpany, w którym byli m.in. Halina Frąckowiak i Edward Hulewicz.

***

Tytuł audycji: Historii polskiego folku

Prowadził: Wojciech Ossowski

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 7.50

at

Zobacz więcej na temat: folk