Radiowe Centrum Kultury Ludowej

"Stanisława Latawiec. W domu Kidów", Fundacja Ważka

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:10
Laureat Trzeciej nagrody w konkursie na Fonogram Źródeł 2017 roku, ex aequo z płytą „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych”, wydaną przez Stowarzyszeniu Akademia Łucznica.
Stanisława Latawiec. W domu Kidów, Fundacja Ważka
"Stanisława Latawiec. W domu Kidów", Fundacja WażkaFoto: mat. pras.

Płyta nagrodzona została za bogaty przekrój repertuaru repatriantów z Bośni. Jest kontynuacją albumu Z domu Kida, opublikowanego w 2016 roku. Album W domu Kidów jest muzycznym portretem najstarszej z czterech śpiewających sióstr – Stanisławy Latawiec (ur. 1926). Jej bogaty i różnorodny repertuar obejmuje tradycyjne pieśni z Wołynia, skąd pochodził ojciec śpiewaczki, oraz z północnej Bośni i chorwackiej Slawonii, gdzie osiadła rodzina Kidów i skąd w 1946 roku wyemigrowała na Dolny Śląsk. Album zawiera pieśni związane z obrzędami rodzinnymi i cyklem świąt dorocznych: pieśni weselne, dziecięce, nabożne, kolędy, śpiewane w języku polskim i chorwackim. W kilku pieśniach śpiewanych na głosy do Stanisławy Latawiec dołączają siostry: Michalina Mrozik, Janina Bieńko i Stefania Gołąb. Warstwę muzyczną dopełniają opowieści Stanisławy Latawiec o „jugosłowiańskim” weselu i zwyczajach kolędniczych.

Trzy pokolenia rodziny Kidów, wędrując z Wołynia przez Bośnię i północną Chorwację do Polski na Dolny Śląsk, przywiozły unikatowy zestaw pieśni. Życie w wielokulturowych środowiskach miało wpływ również na repertuar obrzędowy, w mniejszym jednak stopniu niż na pieśni liryczne, rekruckie, czy ballady. Pieśni zyskiwały nowe głosy - zasłyszane od serbskich sąsiadów polifonie bardzo przypadły do gustu Polakom. Pieśni stanowiące trzon obrzędu, jak w przypadku pieśni weselnych, pozostawały jednak zwykle niezmienne i konsekwentnie przekazywane były młodszym pokoleniom.

Lista utworów

PIEŚNI WESELNE

Žito žela
Przyjechał Jasieczek
Dyna moja dyna, jeszcze ja dziewczyna
Tam pod Krakowem się dymi
Mój wianeczku z białej róży
Otwórzcie, otwórzcie
Niechaj będzie pochwalony
Po co żeście przyjechali
Zawołajcie mamy mojij
Błogosławieństwo rodziców
W moim ogródeczku
Przeleciał gołąbek
Niechaj będzie pochwalony
Do starszego drużby
Odpowiedź starościny
Jak cię będą czepić
Nie płacz moja miła, napłaczesz się dosyć
Czego żeś mnie matuleńko za mąż wydała
O darowinach
Ta nikom nije lepše
Jugosłowiański zwyczaj
Milica
Igram kolo

PIEŚNI DZIECIĘCE

Stworzył Pan Bóg gruszkę
Hejże dana
Kościółek otwarty
Maryjo, Maryjo, tak wołają dzieci

PIEŚNI NABOŻNE

Modlitwa codzienna
Dobranoc Ci Jezu
Już od was odchodzę

KOLĘDY

O kolędowaniu w Jugosławii
Hej nam hej, panie gospodarzu
O kolędowaniu z kozą
W tyj kolędzie kto dziś będzie
O Herodach
Narodio nam se kralj nebeski
Szczodraki
Pieśń Trzech Króli
Niech gospodarz wesół będzie
Niejedna dziewczyna
Nowe lato, dobre lato
Veselje ti navješćujem
Veselte se narodi


Wykonawczynie

Stanisława Latawiec
Michalina Mrozik
Janina Bieńko
Stefania Gołąb

***

Skład jury Fonogramu Źródeł 2017 roku:

Maria Baliszewska – dziennikarka RCKL

Anna Borucka-Szotkowska – dziennikarka RCKL

Magdalena Tejchma – dziennikarka RCKL

dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog, Instytut Sztuki PAN

prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog, Instytut Muzykologii UW

Werdyktem Jury Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 zł otrzymują Barbara Kuzub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk za trzypłytową antologię „Pieśni nie tylko święte. Tradycja muzyczna Podlasia” wydaną przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze. Jury przyznaje nagrodę za wybitny wkład w dokumentację tradycyjnej kultury śpiewaczej Podlasia.

Pierwszą nagrodę Instytutowi Sztuki Polskiej Akademii Nauk za albumy: „Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane” oraz „Melodie stamtąd cz. 2”. Nagrodę przyznano za udostępnienie bezcennych źródeł fonograficznych folkloru polskiego.

Dwie równorzędne drugie nagrody otrzymują:

Stowarzyszenie Katedra Kultury za płytę „Liwiec. Tradycje wokalne wschodniego Mazowsza”. Jury przyznaje nagrodę za cenną ideę zestawienia repertuaru źródłowego z jego wiernym współczesnym wykonaniem.

Ewie Grochowskiej i Europejskiemu Funduszowi Rozwoju Polskiej Wsi za płytę „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego”. Nagrodę przyznano za wartościowy sondaż środowiskowy, dotyczący niedocenianej kultury muzycznej Pomorza Zachodniego.

Dwie równorzędne trzecie nagrody Jury przyznało: Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za płytę „Jan Kmita. Skrzypek z Przystałowic Małych” za portret wybitnego skrzypka w jego naturalnym środowisku

oraz Fundacji Ważka – autorom płyty „Stanisława Latawiec. W domu Kidów” za bogaty przekrój repertuaru repatriantów z Bośni.

Zobacz więcej na temat: Nowa Tradycja