Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Gwary Lubelszczyzny Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:00
Gwary Lubelszczyzny Wschodniej obejmują tereny wschodniej części województwa lubelskiego. Dialektologicznie region ten mieści się w obrębie dialektu małopolskiego. 
Audio
  • Gwary Lubelszczyzny Wschodniej (Poranek Dwójki/Słowianek)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Powstał w dużej części na podstawie substratu ukraińskiego, w związku z tym w gwarach Lubelszczyzny Wschodniej widać wiele wpływów wschodniosłowiańskich, które nasilają się wraz ze zbliżaniem się do granicy z Ukrainą.

Jeśli chodzi o dwie cechy wspólne, które pozwalają nam dzielić polszczyznę terytorialna na cztery główne dialekty, to mimo że Lubelszczyzna należy do Małopolski, cechy te wyglądają zupełnie inaczej. Fonetyka międzywyrazowa na wschodzie Polski (na Lubelszczyźnie Wschodniej) jest ubezdźwięczniająca w przeciwieństwie do fonetyki występującej w Małopolsce. Na tym terenie nie występuje mazurzenie, pomimo że mazurzenie jest typowe dla gwar małopolskich. Natężenie cech charakterystycznych tego terenu zależy od odległości od granicy z Ukrainą. Bardzo dobrze odwzorowują to mapki Haliny Pelcowej, która szukała elementów leksykalnych, słownictwa wspólnego dla gwar Lubelszczyzny Wschodniej i dla innych gwar małopolskich oraz dla języków wschodniosłowiańskich.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

***

Tytuł audycji: Słowianek

Przygotowała: Patrycja Zisch

Gość: dr Ewelina Kwapień

Data emisji: 20.07.2019

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Czytaj także

Wprowadzenie do "Słowianka", przewodnika po polskich gwarach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 14:48
- Na terenie Polski można wyróżnić cztery zespoły dialektalne: wielkopolski, małopolski, mazowieki i śląski, do tego Kaszuby i Ziemie Odzyskane i dawne tereny pruskie - mówiła w pierwszym odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bandzie psiakny dzian". Tajniki gwary kurpiowskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 09:00
- Kurpie należa do grupy obszarów dialektu maziowieckiego, stąd występuje tam mazurzenie i nieudźwięczniająca fonetyka międzywyrazowa - mówiła w drugim odcinku "Słowianka" dr Ewelina Kwapień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się mówi na Kujawach?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:52
Kujawy to kraina historyczna leżąca na Pojezierzu Wielkopolskim w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci. Graniczy z innymi terenami wielkopolskimi, Pomorzem Gdańskim i Mazwoszem. Ma charakterystyczne cechy gwarowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gwara krakowska

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 06:00
 Gwary krakowskie w przybliżeniu zajmują teren między Krakowem, Katowicami a Częstochową. Jest to południowo-zachodnia część dialektu małopolskiego.
rozwiń zwiń