Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Bart Pałyga: wierzę, że przekujemy trudność w rozwój

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 22:00
- Taka jest charakterystyka tego gatunku, który ma wzloty i upadki, że jednak nadal jesteśmy tu - powiedział multiinstrumentalista Bart Pałyga, dołączając do akcji #folkwdomu.
Audio
Bart Pałyga
Bart PałygaFoto: B. Pałyga

- My muzycy zapadamy w sen zimowy: mniej więcej od grudnia do marca przygotowujemy się do tego, co ma nastąpić na przednówku, w sezonie i w lecie. U mnie wygląda to tak, że byłem już w blokach startowych z trasach z Milo Kurtisem z Karoliną Skrzyńską, miałem zabukowane koncerty za oceanem, a wszystko to nagle znikło... W pierwszym momencie było trochę tak jak ze śmiercią bliskiej osoby - trochę się to rozumie, ale nie do końca czuje - dzielił się swoimi przemyśleniami muzyk.

Znany z występów m.in. z Masalą, Yerbą Mater czy Karoliną Cichą Bart Pałyga gra na ogromnej liczbie instrumentów etnicznych i tradycyjnych z całej Azji i Europy. Przyznaje, że przymusowa izolacja i czas wolny sprzyjają zajęciom, na które wcześniej nie było dostatecznie dużo czasu. - Jest czas na działania, których nie mogłem zmieścić z kalendarzu wcześniej, mnóstwo rzeczy odkładanych na później, instrumentów do rozpracowania i oswojenia. Miałem też zrobić swoją stronę internetową... Nauczyłem się gotować!

Mimo tego, że nie czuje się zamknięty ani odizolowany, nie ma pełnej satysfakcji z pracy ograniczonej do narzędzi cyfrowych i internetu. - Kontakt z publicznością i granie na żywo to rzecz niepowtarzalna, nie da się jej zastąpić żadną cyfrową wersją - twierdzi. - A co do przyszłości, izolacja jest lekcją, na pewno będą zmiany. Już samo nagrywanie w tym czasie jest ciekawym doświadczeniem, ja już się czegoś nauczyłem . Pewnie będę zmierzał w kierunku nagrania solowej płyty, ale wiem, że nic nie zastąpi mi kontaktu z przyjaciółmi.

***

Rozmawiała: Patrycja Zisch

Data emisji: 30.04.2020

Godzina misji: 20.10

Wyemitowano w audycji "Tu jest muzyka".

at


Czytaj także

Mateusz Smoczyński: nie znam lepszej biografii niż "Ja, Urbanator"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:00
- Główną przyczyną, dlaczego ta książka jest aż tak interesująca, jest oczywiście bujne życie Michała Urbaniaka. Jednak gdyby nie sposób, w jaki Andrzej Makowiecki to opowiedział, cała historia na pewno byłaby mniej barwna i wciągająca - mówił w Dwójce skrzypek znany m.in. z zespołu Atom String Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paula Kinaszewska i Bartłomiej Woźniak: jesteśmy wolnymi strzelcami, te instytucje ratują nam skórę

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 20:00
- Zostaliśmy w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy wolnymi strzelcami, nie mamy dodatkowych etatów, lecz zajmujemy się tylko i wyłącznie muzyką - mówili muzycy zespołu WoWaKin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Kołodziej: nie da się zastąpić bezpośredniego spotkania z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:00
Wieloletnia skrzypaczka, nyckelharpistka i wokalistka zespołów tworzących lubelskie środowisko folkowe, Orkiestry św. Mikołaja i Odpustu Zupełnego, przyznaje, że dla jej zespołów izolacja to bardzo trudny czas paraliżujący próby. 
rozwiń zwiń