Nikita Magaloff zajmuje szczególne miejsce w historii chopinistyki. Jako pierwszy pianista w Europie wykonał w sali koncertowej komplet dzieł Chopina. W 1954-58 jako pierwszy zarejestrował wszystkie Chopinowskie dzieła na płytach, w latach 70. nagrał ponownie komplet dzieł. Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w 1965 i 1980, w proteście przeciw niedopuszczeniu Iva Pogorelicia do IV etapu Magaloff wraz z Marthą Argerich, która była jego uczennicą, wycofał się z jury.
Urodził się w rodzinie gruzińsko-rosyjskiej; matka i wuj byli pianistami-amatorami. Do przyjaciół rodziny należeli m.in. Rachmaninow, Prokofiew i szczególnie Aleksander Siloti. W 1918 Magaloff wraz z rodzicami wyjechał z Rosji do Finlandii, w 1922 przeniósł się do Paryża, gdzie studiował w Konserwatorium Paryskim w klasie Isidore'a Philippa; uczelnię ukończył w 1929 zdobywając Premier Prix. W 1938 przystąpił do konkursu im. E. Ysaÿe w Brukseli, jednak bez powodzenia. Rozpoczął karierę koncertową, najpierws w Niemczech i we Francji. Najbardziej znany z umiłowania muzyki Fryderyka Chopina. Jako pierwszy w historii dokonał nagrania wszystkich dzieł kompozytora. Preferował oryginalne wersje utworów wprost z autografów Chopina zamiast edycji Fontany wydanych po śmierci kompozytora. Wykształcił wielu świetnych pianistów, m.in. Marthę Argerich, Marię Tipo, Ingrid Haebler czy Walerego Sigalewicza. Słuchaliśmy Mazurków op. z nagrań z lat 1954-1958 i Ronda a la Mazur F-dur op. 5 w interpretacji z 1970.
W audycji także muzyka ludowa z Wielkopolski w wykonaniu Kapeli Koźlarskiej Adama Kaisera z Przyprostyni i opowieści o współczesnych wyzwaniach muzyków tradycyjnych. Kapelę tworzą Martyna Żurek - skrzypce oraz Adam Kaiser - kozioł weselny.
***
Tytuł audycji: Chopin na ludowo
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 27.07.2022
Godzina emisji: 20.00