Murray Perahia to amerykański pianista urodzony w roku 1947, zdobywca trzech nagród Grammy. W jego wykonaniu usłyszeliśmy Balladę nr 2 a-moll op. 38, Balladę nr 3 As-dur op. 47 oraz wybrane mazurki. Perahia od początku swojej międzynarodowej kariery związany jest z muzyką Fryderyka Chopina. Był uczniem Mieczysława Horszowskiego, Rudolfa Serkina i Vladimira Horowitza. W swej sztuce łączy najlepsze tradycje pianistyczne XX wieku. Światowy rozgłos zyskał dzięki wykonaniom utworów Mozarta, m.in. kanonicznemu już nagraniu kompletu jego koncertów fortepianowych z English Chamber Orchestra. Jednak to właśnie nagrania dzieł Chopina przyniosły mu najwyższe wyróżnienia i renomę jednego z najświetniejszych chopinistów naszych czasów.
Amerykański pianista Murray Perahia
W ludowej części audycji usłyszeliśmy Józefa Lutego – artystę grającego na harmonii guzikowej, członka zespołu Pogranicze z Szypliszk oraz opowieści Józefa Murawskiego, także związanego z zespołem Pogranicze.
- Muzykuję już od dawna. Mając 5 lat, na organce ustnej grałem, potem tata kupił akordeonik taki nieduży. Nauczyłem się, miałem chęci. To były lata 60. – mówił Józef Luty – Gdzie jakie melodie usłyszałem, to łapałem za akordeon i starałem się trafiać w klawisze. Powoli, powoli się nauczyłem. Jak skończyłem szkołę podstawową, to już mnie brali na zabawy.
- Pierwszy raz pojawiliśmy się w Kazimierzu 1987 roku. – mówił Józef Murawski, kierownik zespołu Pogranicze – Zdobyliśmy pierwsza nagrodę, nagrodę dziennikarzy. W następnym roku zostaliśmy zaproszeni jako laureaci. W kolejnym roku grał już z nami Józef Luty.
Luty z początku przygrywał zespołowi na akordeonie. Jednak instrument uznany za nieautentyczny dla polskiej muzyki tradycyjnej został wycofany z konkursu OFKiŚL w Kazimierzu. Józef Luty nauczył się grać na harmonii guzikowej.
***
Tytuł audycji: Chopin na ludowo
Prowadził: Kuba Borysiak
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 20.00