Radiowe Centrum Kultury Ludowej

O Baronioku i królu Sobieskim, kerymu w krziżu prasło...

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 09:00
Śląsk jest jednym z regionów Polski o wyjątkowo bogatym i oryginalnym folklorze bajkowym. Dlaczego? Wynika to z historycznej izolacji kulturowej i językowej Ślązaków.
Audio
  • Podanie górnośląskie o Baronioku i królu Sobieskim (Dwójka/Tak to było...)
Jezioro w lesie
Jezioro w lesieFoto: POLONA

To właśnie folklor, przekazywany z pokolenia na pokolenie gwarą śląską, odróżniał Ślązaków od Niemców. Nie dziwi zatem, że podania o tematyce społeczno-historycznej chroniły Ślązaków przed germanizacją. Jako argument w walce politycznej o polskość Śląska często był wykorzystywany np. temat śpiącego wojska i jego patronki, księżnej śląskiej - Jadwigi.

Wyjątkowo bogaty cykl stanowią opowieści o epidemiach i różnych chorobach nawiedzających społeczność śląską, ale też o osobach spieszących z pomocą w czasach klęski i nieurodzaju. W śląskich fabułach ludowych nie brakuje historii o powstaniach śląskich, walkach z obcym najeźdźcą, np. Tatarami, czy wokół postaci Napoleona. Podanie górnośląskie o Baronioku i królu Sobieskim, kerymu w krziżu prasło (czyli któremu strzeliło w kręgosłupie) opowiadała Ślonsko Bajarka - Dominika Kierpiec-Kontny.

***

Prowadziła: Patrycja Zisch 

Opowiadała: Dominika Kierpiec-Kontny (Ślonsko Bajarka)

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 8.50