Historia

Rusza plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku 2017"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 06:00
Do 31 marca można zgłosić projekty do plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2017" organizowanego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.
Wydarzenie Historyczne Roku 2017
Wydarzenie Historyczne Roku 2017Foto: materiały prasowe

W plebiscycie mogą wziąć udział zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, organizacje, ośrodki kultury itd. Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach:

WYDARZENIE: festiwal, impreza plenerowa, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www, tablice), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne;

WYSTAWA: nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa, otwarcie muzeum;

EDUKACJA I MULTIMEDIA: projekty edukacyjne (np. warsztaty, lekcje, gry edukacyjne etc.), publikacje, komiks, e-wydarzenia/multimedia (np. film, audiobook), strona www, aplikacje mobilne etc;

Spośród nadesłanych projektów jury, złożone z przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki, wybierze po 5 z każdej kategorii. Projekty te zostaną poddane głosowaniu internautów, którzy wybiorą 3 zwycięskie przedsięwzięcia. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu 2018 roku.

- Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło łącznie ponad 50 tys. internautówpodkreślają organizatorzy. 

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski zwraca uwagę na międzynarodowy charakter plebiscytu.

- W minionej edycji mieliśmy projekty m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji czy Irlandii – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. -Przez 11 lat trwania plebiscytu nagrodzonych i wyróżnionych zostało wiele osób, które mają ciekawe i dobre pomysły. Dzięki udziałowi w konkursie i szerokiej promocji, wiele projektów dociera do nowego grona, do którego nigdy nie dotarliby organizatorz

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polskie Radio objęło konkurs patronatem medialnym.

materiały prasowe/bm

 

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Muzeum Historii Polski
Czytaj także

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości - moc wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:20
W premierowym odcinku audycji "Polaków portret własny" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin opowiada o przygotowaniach do zbliżających się obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przystanek Niepodległość. Wejdź do gry i odszukaj wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:00
Muzeum Historii Polski w Warszawie zaprasza młodzież i dzieci do nietypowego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach Przystanku Niepodległość odbędą się gry miejskie, będzie też można obejrzeć wystawę poświęconą Kościuszce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pretendent do brytyjskiego tronu w polskim stroju narodowym

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 06:00
W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.  Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego.
rozwiń zwiń