Historia

Chile. Sąd Najwyższy potwierdził wyroki dla 22 agentów z czasów Pinocheta za zabójstwa w ramach operacji Kondor

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 05:50
Sąd Najwyższy Chile potwierdził wyroki więzienia dla 22 agentów tajnej policji politycznej w czasach dyktatury Augusto Pinocheta za porwanie i zabicie 12 osób w ramach kampanii zwalczania opozycji, znanej jako operacja Kondor – podała w sobotę agencja AFP.

Podjęta w piątek jednomyślna decyzja chilijskiego Sądu Najwyższego potwierdziła wydane wcześniej wyroki wobec 22 byłych agentów tajnej policji politycznej DINA, działającej w pierwszym okresie rządów generała Augusto Pinocheta (1973-1990). Jest ona oskarżana o śmierć większości z około 3,2 tys. zabitych i zaginionych w czasie dyktatury – przekazała AFP.

Wśród skazanych są emerytowani oficerowie Cristoph Willike, Raul Iturriaga, Juan Morales i Pedro Espinoza, którzy usłyszeli wyroki 40 lat więzienia za porwania i zabójstwa. Pozostałym wymierzono kary od trzech do 36 lat więzienia za udział w tych zbrodniach. Większość skazanych odsiaduje już wyroki za inne przestępstwa popełnione w czasach rządów Pinocheta.

Czytaj także:


Sąd Najwyższy ocenił również, że to rząd Pinocheta w listopadzie 1975 roku podczas spotkania w Chile formalnie stworzył "plan koordynacji działań i wzajemnego wsparcia pomiędzy szefami służb wywiadowczych Argentyny, Boliwii, Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Chile, mający na celu destabilizację opozycji przeciwko reżimom, zarządzanym przez siły zbrojne i siły porządkowe".

Decyzja Sądu Najwyższego to kolejny z szeregu wyroków wydanych w tym roku w Chile w sprawie zbrodni dyktatury przy okazji 50. rocznicy zamachu stanu przeprowadzonego przez Pinocheta.

Czym była operacja Kondor?

Wyrok z zadowoleniem przyjął Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Volker Turk. W oświadczeniu podkreślił, że "skalkulowane okrucieństwo" dyktatur biorących udział w operacji Kondor "w dalszym ciągu miało głęboki wpływ na rodziny tych, których spotkały poważne naruszenia praw człowieka, na społeczeństwa i historię regionu".

W latach 70. XX wieku dyktatury wojskowe Ameryki Łacińskiej przy milczącym poparciu Stanów Zjednoczonych współpracowały ze sobą w tropieniu i eliminowaniu lewicowej opozycji. W operacji Kondor uczestniczyły Argentyna, Chile, Urugwaj, Brazylia, Paragwaj i Boliwia. Działania te prowadzono pod kryptonimem operacja Kondor.

PAP/anb/ mal/bm

Czytaj także

Społeczeństwo Chile chce sprawiedliwej oceny dyktatury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 09:44
Choć rządy Augusto Pinocheta skończyły się w 1990 roku, ocena okresu jego dyktatury wciąż dzieli Chilijczyków. Obchody 40. rocznicy zamachu stanu podgrzewają trwająca w kraju debatę. Na przemian pojawiają się oskarżenia i przeprosiny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Augusto Pinochet - kat i reformator

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 07:00
Generał Augusto Pinochet to dla jednych grabarz chilijskiej rewolucji. Dla innych człowiek, który przywrócił kraju wolność. Nazywano go diabłem w aureoli, dyktatorem wolności i despotycznym liberałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salvador Allende – dobry człowiek w służbie złej sprawy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 06:00
- Allende wbrew swojej woli stał się koniem trojańskim komunizmu w Chile - mówiła o Allende Jolanta Klimowicz na antenie Polskiego Radia. - Był postacią jak z greckiej tragedii.
rozwiń zwiń