Kity w obrazie Chełmońskiego. Konserwacja obrazu "Targ na konie w Bałcie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 12:00
"Targ na konie w Bałcie" to największy obraz Józefa Chełmońskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Namalowany w Paryżu motyw zaczerpnięty został z podróży na Ukrainę i przedstawia scenę z targu końskiego.
Józef Chełmoński, Targ na konie w Bałcie, 1879, olej, płótno.
Józef Chełmoński, "Targ na konie w Bałcie", 1879, olej, płótno.Foto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Choć przez lata opisywany był jako jeden z najważniejszych obrazów artysty, dopiero teraz możemy zobaczyć jego pierwotny wygląd. Przed wystawą "Józef Chełmoński" przeszedł gruntowną konserwację, która wiązała się również z projektem badawczym.

Posłuchaj
14:45 2024_11_24 09_32_26_PR2_Kunstkamera.mp3 Kity w obrazie Chełmońskiego. Konserwacja obrazu "Targ na konie w Bałcie" (Kunstkamera/ Dwójka)

 

O pracy z obrazem Chełmońskiego opowiedzieli: Dorota Pliś, kierowniczka pracowni konserwacji malarstwa na płótnie, Anna Lewandowska, starszy konserwator oraz Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Józef Chełmoński".

Czytaj także:

Chełmoński od dziecka znał wieś...

Urodził się w 1849 roku na ziemi łowickiej we wsi Boczki, gdzie jego ojciec dzierżawił folwark. Dzieciństwo stworzyło mu podstawy do malarskiego przedstawiania życia wsi polskiej, a później także ukraińskiej.

Jak zaznaczają kuratorzy wystawy, pierwsze obrazy na wystawie ukazują Chełmońskiego jako malarza - kronikarza życia wsi, widzianej zarówno z perspektywy chłopskiej zagrody, jak i folwarku czy dworu. Wiejskie pejzaże i sceny rodzajowe pozostawały też stałym motywem jego późniejszej twórczości.

Kronikarz wiejskiego życia 

Widoki wiejskich chat, chałup, przydrożnego zajazdu, karczmy należały do ulubionych motywów podejmowanych przez Chełmońskiego. To właśnie w tych miejscach skupiała się lokalna społeczność. Tam toczyło się życie wsi: rozsądzano spory, wyjeżdżano na polowania, tam podchodziły wilki. Karczmy były nieodłącznym elementem pejzażu Polesia, Podola, Mazowsza. Temat powracał m.in. w obrazach "Sprawa u wójta", "Roztopy", "Na folwarku", "Wołyńskie miasteczko" Chełmoński, jak uważny obserwator, przedstawiał typowy dla polskiej wsi przekrój społeczności. 

Chełmoński w Muzeum Narodowym w Warszawie

Wystawa "Józef Chełmoński" w Muzeum Narodowym w Warszawie to efekt trwających od 2022 roku badań naukowych. Obejmuje 119 obrazów i rysunków, pochodzących ze zbiorów własnych MNW, jak i wypożyczonych z 20 placówek muzealnych i kolekcji krajowych i zagranicznych. W Warszawie można ją oglądać do 29 stycznia 2025 roku. Później ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. 

***

Tytuł audycji: Kunstkamera

Prowadziła: Aleksandra Łapkiewicz

Data emisji: 24.11.2024

Godz. emisji: 9.30

zch

Czytaj także

Moda w muzeum. Historia bluzki, która odmieniła kobiecy wygląd

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2024 10:00
Jedwabny szyfon z kości słoniowej i koronki, fason charakterystyczny dla początku XX wieku. Na taśmie wszytej w pasie znajduje się metka firmy "Bogusław Herse". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kielich królewski z Trzemeszna

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 09:45
Pochodzący z XII wieku kielich zwany królewskim jest jednym z kilku najcenniejszych skarbów romańskich znajdujących się w polskich kolekcjach. Poświęcona była mu audycja z cyklu "Kunstkamera".
rozwiń zwiń