Historia

Stolica wraca do Gniezna

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 13:00
Inscenizacje historyczne, turniej łuczniczy, walki wojów i pokazy życia w średniowiecznej osadzie oraz barwny korowód będzie można obejrzeć w pierwszej stolicy Polski.

Trzy inscenizacje historyczne, turniej łuczniczy, walki wojów i pokazy życia w średniowiecznej osadzie oraz barwny korowód będzie można obejrzeć w sobotę i niedzielę w Gnieźnie w ramach widowiska plenerowego "Koronacja królewska".

W dwudniowej imprezie weźmie udział kilkuset wojów z grup rekonstrukcji historycznej reprezentujących ponad sto drużyn. Kulminacją imprezy będzie odtworzenie ceremonii koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, która miała miejsce w 1025 roku.
Oprócz koronacji widzowie będą mogli obejrzeć fabularyzowaną bitwę wojów Bolesława Chrobrego z Prusami i śmierć św. Wojciecha w 997 roku oraz sceny ze Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000. Przez miasto przejdzie też barwny korowód wszystkich uczestników widowiska.

Przed katedrą gnieźnieńską stanie wczesnośredniowieczny obóz, w którym znajdzie się ponad sto kramów z jadłem i rękodziełem. W obozie turyści będą mogli skosztować jedzenia z epoki według dawnych przepisów, spróbować sił w wyrobie sieci rybackich i biżuterii. Chętni będą mogli przymierzyć stroje z epoki lub oddać się w ręce kata.

Przewidziano pokazy szyków bojowych, prezentację wojów z armii Bolesława Chrobrego, pokazy konne, będzie można też popływać po jeziorze repliką łodzi z X wieku. W ramach imprezy mieszkańcy Gniezna i turyści będą mogli odbyć podróż do przeszłości oglądając przedstawienia nawiązujące do historii i legend, m.in. "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie".

Po raz piąty zorganizowany zostanie Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu - to jedyny na taką skalę organizowany konkurs dla łuczników w Polsce. Uczestnicy muszą mieć replikę średniowiecznej broni i strój z epoki. W zeszłym roku do turnieju zgłosiły się 32 osoby z całej Polski.

Gniezno, uznawane za pierwszą stolicę Polski, było najważniejszym ośrodkiem władzy świeckiej i biskupiej; jest miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II.

Czytaj także

Czy istniało plemię Polan?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2008 17:23
Istnieje przypuszczenie, że najpierw istniała nazwa „Polska”, a dopiero potem wymyślono Polan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkanocne obżarstwo zabija

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2012 06:00
Wielkanoc w historii bywała tragiczna w skutkach. Kronikarze podają, że ...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniezno

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2011 11:29
Pierwsza stolica Polski, miasto o szczególnym znaczeniu i wyjątkowej roli w dziejach narodu i państwa polskiego.
rozwiń zwiń