Historia

Wojna czy ludobójstwo?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 14:00
Konflikt polsko-ukraiński nosi wszelkie cechy wojny, choć wojna ta nigdy nie została ogłoszona - twierdzi ukraiński historyk.

Konflikt między Polakami i Ukraińcami w latach 1942-47 nosił wszelkie znamiona wojny - twierdzi ukraiński historyk Wołodymyr Wiatrowycz w książce "Druga wojna polsko-ukraińska 1942-1947".

Do swoiej monografii autor dodał dwa tomy nieznanych wcześniej dokumentów z archiwów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, oraz archiwum działacza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Mykoły Łebedia w Uniwersytecie Harvarda. Zawierają one 478 dokumentów, m.in. dokumenty polskiego podziemia.

- Konflikt polsko-ukraiński nosi wszelkie cechy wojny, choć wojna ta nigdy nie została ogłoszona. Miała ona swych głównych aktorów, Ukraińską Powstańczą Armię i Armię Krajową, które utrzymywały kontakty, prowadziły działania frontowe i zawierały rozejmy, a przede wszystkim uznawały się wzajemnie za strony walczące - powiedział Wiatrowycz w rozmowie z PAP.

Historyk zwrócił uwagę, że konflikt polsko-ukraiński, określany przez niego mianem wojny, toczył się w okresie II wojny światowej. - Uczestnicy wojny polsko-ukraińskiej, czyli polskie i ukraińskie podziemie, w znacznej mierze zależeli od głównych rozgrywających w II wojnie światowej, ZSRR i nazistowskich Niemiec, którzy często prowokowali i pogłębiali konflikty między dwoma naszymi narodami - podkreślił Wiatrowycz.

Zdaniem Ihora Iljuszyna, innego historyka ukraińskiego zajmującego się konfliktem polsko-ukraińskim lat II wojny światowej, publikacja książki Wiatrowycza to kolejny krok, pogłębiający dyskusję na ten temat, jednak jej autor jest w swych wywodach zbyt stronniczy.

- Źle odnoszę się do autorów prac, którzy stawiają sobie zadanie gromadzenia faktów, będących przeciwwagą dla argumentów kolegów z - powiedzmy - innego obozu. My, historycy, znajdujemy się przecież w jednym obozie, w obozie badaczy. Nie podoba mi się także, gdy historyk stara się propagować w swej pracy pewną tożsamość - radziecką, polską, ukraińską - czyniąc ją podstawą wyboru kryteriów oceny tych, czy innych wydarzeń - powiedział Iljuszyn podczas prezentacji książki Wiatrowycza.

Autor "Drugiej wojny polsko-ukraińskiej 1942-1947", 34-letni Wołodymyr Wiatrowycz, pochodzi ze Lwowa. Jest absolwentem Uniwersytetu Lwowskiego, doktorem nauk historycznych. W latach 2008-2010 był dyrektorem archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Czytaj także

Przebaczyć nie znaczy zapomnieć

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2008 14:43
Dlaczego doszło do rzezi na Wołyniu? Czy jest możliwe pojednanie polsko - ukraińskie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Lachom!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 13:30
11 lipca 1943 roku rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu. Wydarzenia te nazwano później rzezią wołyńską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacja na Wołyniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:15
Na tak zwanym "trupim polu" w pieciu zbiorowych mogiłach spoczywa około 300 ciał. Według wstępnych badań, większość to kobiety i dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: ludzie pamiętają polskie wsie i rzeź

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 10:00
Polscy archeologowie kontynuują prace w Ostrówkach na Wołyniu. W czasie II wojny światowej doszło tam do masowych mordów ludności polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt już nic nie pamięta

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 10:00
Polscy archeologowie kontynuują prace w Ostrówkach na Wołyniu. W czasie II wojny światowej doszło tam do masowych mordów ludności polskiej.
rozwiń zwiń