Historia

IPN prześwietli polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 16:21
"Z kamerą po PRL-u. Polskie kino powojenne: twórcy i filmy", to cykl spotkań organizowanych przez IPN.

W trakcie sześciu spotkań będziemy mogli poznać twórczość wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej. Oprócz arcydzieł polskiego kina pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu.

Temat pierwszego spotkania: Kino według Aleksandra Forda.

Aleksander Ford przed 1939 r. był jednym z najciekawszych twórców polskiego kina. Wykorzystując swój talent artystyczny sięgał do tematyki społecznej, tworząc filmy oryginalne i cenione nie tylko w Polsce. Realizował również filmy poświęcone tematyce żydowskiej. Przed wojną był współzałożycielem Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego START i Spółdzielni Autorów Filmowych, a w pierwszej połowie lat 40. współorganizatorem Czołówki Filmowej I Dywizji WP. Po II wojnie światowej współtworzył ówczesny porządek kinematograficzny, będąc jednym z najpotężniejszych ludzi w polskim kinie. Nakręcił największy polski przebój filmowy – "Krzyżaków". W drugiej połowie lat 60. stał się ofiarą rozliczeń w kinematografii, a w konsekwencji antysemickiej kampanii 1968 r. został zmuszony do wyjazdu z Polski. Nigdy nie odnalazł się na Zachodzie, mimo że zrealizował tam kilka filmów.

Ford był postacią niejednoznaczną: silną, o wysokiej pozycji społecznej i zawodowej, niemal wszechmocny, później odrzucony i doprowadzony do samobójczej śmierci na wygnaniu, ceniony i darzony szczerą niechęcią. Znany z podkupywania scenariuszy, niechęci zarówno do młodych twórców (zwłaszcza bardziej utalentowanych od niego), jak i nowinek artystycznych, cechował się jednak wysoką kulturą realizacyjną. Jego uwikłanie w politykę przesłania często refleksję nad sprawami czysto filmowymi. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ jego biografia, która sama w sobie jest tematem na pasjonujący scenariusz filmowy, stanowi zarazem niezwykle ciekawy przyczynek do historii polskiego kina, czy szerzej – polskiej kultury.

Najbliższe spotkanie już 17 października 2011 (poniedziałek) w godz. 17.00–18.30 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w warszawie.

Bohaterami kolejnych wykładów będą:

Stanisław Jędryka (14 listopada 2011)

Tadeusz Chmielewski (12 grudnia 2011)

Janusz Morgenstern (20 lutego 2012)

Stanisław Bareja (19 marca 2012)

Kazimierz Kutz (16 kwietnia 2012)

Wykłady poprowadzi prof. dr hab. Piotr Zwierzchowski, historyk filmu, autor opracowań:" Zapomniani bohaterowie. O bohaterach filmowych polskiego socrealizmu", "Pęknięty monolit. Konteksty polskiego kina socrealistycznego", "Piękny sen pedagoga. Literackie i filmowe portrety świata edukacji", "Kino polskie po roku 1989", redaktor naczelny rocznika "Blok. Międzynarodowe Pismo Poświęcone Kulturze Stalinowskiej i Poststalinowskiej".

Wstęp wolny.