Historia

Węgry walczą o wolność

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 10:00
27 października 1956 był kolejnym dniem dramatycznych zmagań Węgrów o zrzucenie sowieckiego panowania. Powstańcy żądają wycofania wojsk radzieckich z kraju i rozbrojenia tajnej policji.
Audio
  • Obraz ostatnich wydarzeń na Węgrzech w świetle doniesień korespondentów i relacji naocznych świadków.

Rząd Imre Nagya traci panowanie nad sytuacją w kraju (poza Budapesztem), władza przechodzi w ręce rewolucyjnych komitetów żołniersko-robotniczo-studenckich. Wojsko przechodzi na stronę rewolucjonistów. Komitety żądają natychmiastowego wycofania wojsk sowieckich z kraju i rozbrojenia tajnej policji politycznej. Zapraszamy do wysłuchania relacji Radia Wolna Europa z wydarzeń na Węgrzech w świetle doniesień korespondentów zagranicznych oraz naocznych świadków.

W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji - zapraszamy do serwisu poświęconego temu ważnemu wydarzeniu.

Na stronie Wegry56.polskieradio.pl udostępniamy Państwu ocalone i - dzięki nowoczesnej technologii - odzyskane, unikalne nagrania dotyczące krwawo stłumionego przez Sowietów powstania na Węgrzech, a zarazem jednego z bardziej gorących okresów w działalności Radia Wolna Europa.

Wreszcie historycy polscy i węgierscy mogą rozstrzygać, w jakim stopniu ocalone materiały zawierają odpowiedź na stawiane od pół wieku pytania: czy polityka węgierskiej RWE sprowokowała ludność Budapesztu do walk z Sowietami? Czy powściągliwość redakcji polskiej RWE pomogła uniknąć konfrontacji?

Unikatowe, żmudnie wyodrębnione z blisko 7000 godzin dźwiękowych archiwów w sześciu językach, polskojęzyczne nagrania RWE dokumentują nie tylko czas narodowej rewolucji i krwawej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech, ale także rozgrywające się w tym samym okresie wydarzenia w Polsce (zmiany w kierownictwie partii, radzieckie naciski na polskie władze), Egipcie (wybuch wojny po nacjonalizacji kanału sueskiego) oraz USA (wybory powszechne i prezydenckie).

Zapraszamy!

Redakcja portalu polskieradio.pl