Historia

Wódka, Lenin i PZPR

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 15:00
"Za kurtyną PRL-u" to nowy cykl audycji, w którym autorzy starają się spoglądać za kulisy wydarzeń społecznych i kulturalnych minionej, wciąż jednak tkwiącej w nas epoki. W pierwszym odcinku poznajemy zakulisowe mechanizmy funkcjonowania PZPR oraz główne narzędzie komunistycznej propagandy – prasę.
Audio

W pierwszym odcinku audycji "Za kurtyną PRL-u" gośćmi Agaty Kwiecińskiej i Michała Nowaka byli socjolog Krzysztof Dąbek, autor książki "PZPR retrospektywny portret własny", i badacz peerelowskiej prasy dr hab. Mariusz Mazur.

Nieboszczka PZPR

Krzysztof Dąbek dotarł do byłych prominentnych członków partii wszystkich szczebli, na podstawie anonimowych w większości ankiet podjął próbę odtworzenia zakulisowych mechanizmów funkcjonowania partii. - W ten sposób można lepiej zrozumieć koloryt i motywy działań funkcjonariuszy partyjnych - mówi. Czy nieformalne przyjaźnie i animozje partyjnych towarzyszy wpływały na działanie PZPR? Co decydowało o obsadzie stanowisk w partii? Czy kompetencje odgrywały tu jakąś rolę?

Manipulacja

Jak głosił słynny dowcip, w PRL były trzy rodzaje wiadomości: prawdziwe - nekrologi, prawdopodobne - prognoza pogody i nieprawdziwe - cała reszta. Dr hab. Mariusz Mazur, który od lat bada peerelowskie mechanizmy propagandy, podkreśla, że w PRL-u opis zastępował informację. Władza na siłę próbowała w czasach stalinizmu "edukować" społeczeństwo. Dochodziło do takich absurdów jak sprzedaż wiązana. Butelkę wódki można było kupić tylko z egzemplarzem książki Lenina czy Marksa. - Prasa tuż po wojnie stanowiła podstawowe medium, dlatego komuniści przywiązywali do tego taką wagę – podkreśla badacz. Na ile polska prasa wzorowała się na "Wielkim Bracie"? Na czym polegało organizowanie kampanii propagandowych? Dlaczego gen. Jaruzelski kazał pisać listy wdzięczności do polskich żołnierzy biorących udział w agresji na Czechoslowację?

ZAPRASZAMY DO WYSŁUCHANIA AUDYCJI

Zobacz więcej na temat: cenzura Mazury PZPR
Czytaj także

Koniec cenzury w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 09:15
Koniec cenzury w Polsce
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcemy chleba i wolności!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:45
Poznański czerwiec był pierwszym w dziejach PRL buntem robotniczym o znaczeniu ogólnopolskim. Według historyków było to ostatnie zbrojne powstanie i pierwszy strajk na taką skalę przeciwko komunistycznym władzom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gierek, co z radzieckiego garnituru wyrósł

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2012 08:00
Mija 11 lat od I sekretarza KC PZPR w latach 1970-1980. Po dekadzie jego rządów polski dług wynosił 20 miliardów dolarów...
rozwiń zwiń