Historia

Wystawa poświęcona Stanisławowi Jasiukowiczowi

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 00:03
Dokumenty, fotografie, kopie korespondencji i oryginalne artykuły prasowe można oglądać w Kłodawie (Wielkopolska) na wystawie "Stanisław Jasiukowicz w fotografii i dokumentach". Bohater ekspozycji był jednym z sądzonych w moskiewskim procesie szesnastu.
Audio
  • Audycja dokumentarna nadana w 40. rocznicę moskiewskiego procesu szesnastu czołowych działaczy Polski Podziemnej - przedstawiająca okoliczności i przebieg tego procesu. W audycji m.in.: fragm. wypowiedzi prof Józefa Garlińskiego - pisarza, historyka; fragm. wypowiedzi Franciszka Białasa o swojej ostatniej rozmowie z Kazimierzem Pużakiem - przewodni
Stanisław Jasiukowicz
Stanisław JasiukowiczFoto: Wikipedia

Jasiukowicz, bezprawnie uwięziony wraz z 15 innymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, w czerwcu 1945 r. został skazany na karę pięciu lat więzienia. Zmarł na serce w szpitalu więziennym w Butyrkach w październiku 1946 r.
Wśród eksponatów są m.in. listy do syna, napisany w Butyrkach ostatni przed śmiercią list do żony. Można obejrzeć i przeczytać również artykuł z 1924 r., w którym autor napisał o bardzo aktywnym organizowaniu przez Jasiukowicza życia społecznego mieszkańców wielkopolskiego Chodowa.

Można zobaczyć zdjęcia tej miejscowości z okresu przedwojennego. Są także fotografie wszystkich oskarżonych w procesie szesnastu.

 

WIĘCEJ O UCZESTNIKACH PROCESU NA STRONACH RADIA WOLNOŚCI

Jak przypomniał w rozmowie z PAP organizator ekspozycji, historyk i regionalista Tadeusz Zięba, pamięć o Jasiukowiczu została przywrócona dopiero w 1989 r. "Można było mówić już i pisać o nim i o jego rodzinie" – powiedział.

Ojciec Jasiukowicza, Ignacy, został pochowany w grobowcu rodzinnym w Chodowie. "Zwano go żelaznym królem carskiej Rosji, ponieważ stworzył w tym kraju potęgę carskiej metalurgii" - powiedział Zięba.

Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. Jasiukowicz został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Ekspozycję można będzie oglądać do końca czerwca.

Czytaj także

Bożena Markowska „Życie w cieniu procesu”

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 04:13
18 czerwca 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci ostatniego dowódcy AK

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2011 06:00
Instytut Pamięci Narodowej uruchomił nowy portal internetowy poświęcony generałowi Leopoldowi Okulickiemu pseudonim Niedźwiadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proces szesnastu. Podstępnie aresztowani przez Sowietów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 05:50
18 czerwca 1945 roku rozpoczął się w Moskwie proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowanych przez NKWD. Sowieccy przedstawiciele, zapraszając wcześniej polskich działaczy niepodległościowych na rozmowy, zagwarantowali im całkowite bezpieczeństwo. Obietnicy jednak nie dotrzymali.
rozwiń zwiń