Historia

Muzeum AK: wystawa pamiątek po generale "Nilu"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2013 20:20
Wykładami i otwarciem wystawy rozpoczęły się obchody 60. rocznicy stracenia generała Augusta Fieldorfa "Nila".
Audio
Gen. Fieldorf Nil
Gen. Fieldorf NilFoto: wikipedia commons

W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, którego patronem jest generał, zorganizowano specjalną konferencję naukową, zainaugurowano też wystawę poświęconą dowódcy Kedywu i Zastępcy Komendanta Głównego AK.

Znalazły się na niej osobiste przedmioty Fieldorfa „Nila”, na przykład wykonane przez niego szachy.  - Przepięknie inkrustowane, zdobione, tarcza wykonana jest ze słomy barwionej w kilku kolorach, ręcznie zdobione figurki, jest to można powiedzieć arcydzieło. Drugą rzeczą, która trafiła na ekspozycję jest własnoręcznie wykonany taboret, również jest bardzo zgrabnie wykonany, więc widać że miał w rękach dar - mówi wicedyrektor Muzeum AK Tadeusz Żaba.

Więcej na temat zbrodni bezpieki znajdziesz na platformie internetowej ”moje.polskieradio.pl” >>>

Na wystawie można zobaczyć również fotografie generała oraz dokumenty. - Z tych m.in. zapisów wiadomo, że akt oskarżenia przedstawiony mu przez Urząd Bezpieczeństwa był kłamstwem - wyjaśnia Paweł Skorut z Instytutu Pamięci Narodowej. - Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego miało bardzo duży problem, ponieważ nie potrafili sobie poradzić z postacią jaką był generał Fieldorf „Nil”. Nie można było jednoznacznie powiedzieć, że był on zdrajcą, ponieważ był jednoznacznie identyfikowany jako pozytywny bohater i jako osoba, która walczyła z okupantem - podkreśla.

Generał August Fieldorf „Nil” został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie 24 lutego 1953 roku. Ciało pochowano w nieznanym miejscu. W niedzielę o 12:30 - w godzinę jego śmierci - w kościele Ojców Kapucynów w Krakowie zostanie odprawiona msza święta za spokój duszy generała Fieldorfa "Nila".

pp/IAR

Czytaj także

Ofiar zbrodni stalinowskich szukamy do dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:00
- Kto zapłaci za cierpienia matek, żon i dzieci tych, których oskarżono w sfałszowanych procesach i niewinnie wtrącono do więzienia, zesłano do łagrów, skazano na śmierć? – pytał ppłk Józef Światło, były funkcjonariusz bezpieki na antenie Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN podał nowe nazwiska ofiar bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 12:42
Eksperci IPN ustalili tożsamość kolejnych czterech ofiar zbrodni komunistycznych, których szczątki wydobyto w kwaterze "Ł" na Powązkach Wojskowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshumacje na Łączce: rodzina chce sprowadzenia szczątków

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:52
Porucznik Tadeusz Pelak ps. Junak, zamordowany przez UB w 1949 roku, jest kolejną ofiarą zidentyfikowaną na warszawskich Powązkach. Rodzina chciałaby sprowadzić jego szczątki, o ile będzie to możliwe, na cmentarz w Wojciechowie, do grobu rodzinnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. August Emil Fieldorf "Nil". Wierny żołnierz Niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 06:00
20 marca 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf, oficer WP, organizator i szef Kedywu Komendy Głównej AK, jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku.
rozwiń zwiń