Porucznik Armii Krajowej okręgu wileńskiego, Edmund Bukowski był oficerem łączności straconym 13 kwietnia 1950 roku w więzieniu mokotowskim. Kapitan Stanisław Łukasik, żołnierz AK oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, należał do grupy straconych 7 marca 1949. Specjalista od materiałów wybuchowych, Eugeniusz Smoliński służył w referacie materiałów wybuchowych w Komendzie Głównej AK. Został stracony podczas sfingowanego pokazowego procesu 9 kwietnia 1949 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
POSŁUCHAJ reportażu o ekshumacjach na Powązkach>>>
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreślił, że w latach 1944-1956, "w tych najtragiczniejszych dla Polski po wojnie latach stalinowskich", śmierć poniosło w tragicznych okolicznościach co najmniej 50 tysięcy osób. - Jeżeli znamy nazwiska, to w 99 % wypadków nie znamy miejsca pochówku; jeśli odnajdujemy miejsca pochówku, to mamy ogromne problemy i trudności z nadaniem imion" - mówił Kunert.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
Serwis portalu polskieradio.pl: Radia Wolności >>>
W lipcu i sierpniu br. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie prowadzone były ekshumacje ofiar terroru komunistycznego. Podczas ekshumacji łącznie wydobyto szczątki 117 osób. Badania prowadzono na terenie kwatery na tzw. Łączce, gdzie w latach 1948-1956 pochowano kilkuset zmarłych i straconych w więzieniu mokotowskim w Warszawie.