Historia

Norwegia zlikwiduje 200 tys. ton materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 15:35
Ponad 200 tys. ton materiałów wybuchowych – pozostałości po II wojnie światowej – jest ukrytych na terytorium Norwegii. Tak szacuje państwowa grupa zadaniowa powołana do oceny rozmiaru tego zjawiska
Norwegia zlikwiduje 200 tys. ton materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej

Wyznaczyła ona 39 najbardziej zagrożonych zardzewiałą śmiercią rejonów na lądzie i przybrzeżnych wodach morskich. Wśród nich cztery kryją niemieckie hitlerowskie gazy bojowe.

Skąd takie ilości w kraju, w którym nie było działań wojennych? Norwegia broniła się w 1940 roku przed hitlerowska inwazją. Wspierały ją w tym wojska brytyjskie, francuskie i polskie, jednak trwało to stosunkowo krótko. Na północy, w rejonie Kirkenes, jesienią 1944 roku toczyły się walki wojsk radzieckich z niemieckimi jednostkami wycofującymi się z Finlandii i tam się front zatrzymał. Pozostałe terytorium kraju okupowało 400 tys. żołnierzy niemieckich, którzy kapitulowali w maju 1945 roku.

To po nich pozostało często ukryte w podziemnych bunkrach setki tysięcy min i pocisków. Strona norweska dysponująca niewielkimi siłami wojskowymi nie była w stanie przeprowadzić na szeroką skalę akcji likwidacji tych pozostałości. Obecnie władze norweskie wystosowały apel do obywateli o informowanie policji i wojska o znanych im miejscach, w których znajdują się te materiały. Chcą dzięki temu uniknąć takich znalezisk jak to z 2008 roku, gdy w centrum turystycznej miejscowości liczącej około 800 stałych mieszkańców odkryto podziemny magazyn zawierający 3 tys. pocisków artyleryjskich.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

''

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Norwegia
Czytaj także

Norwegia: U-Boot na dnie morza wojennym cmentarzem

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 19:50
Za prawnie chroniony cmentarz wojenny uznały władze Norwegii odnaleziony niedaleko Bergen wrak niemieckiego okrętu podwodnego U-486.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haakon VII nie chciał stać się zakładnikiem Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 07:00
Christian, Fryderyk, Carl, Georg, Waldemar, Axel – takie imiona otrzymał na chrzcie. Gdy wstępował na tron Norwegii przyjął imię Haakon VII.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrak okrętu na Morzu Północnym to nie ORP "Orzeł"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 13:14
Poszukiwania, które prowadził na morzu Północnym ORP Lech zakończyły się fiaskiem. Wrak, który zbadano nie jest polskim okrętem podwodnym, który zaginął podczas wojny w 1940 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sprzątając kuchnię zdetonowała pocisk

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 21:28
Mieszkanka Jawornika w powiecie strzyżowskim na Podkarpaciu podczas sprzątania kuchni w swoim domu, przypadkowo zdetonowała pocisk przeciwlotniczy.
rozwiń zwiń