Historia

Kazimierz Świtoń - spotkanie o twórcy WZZ

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 06:00
W poniedziałek 19 lutego, o godz. 17.30, w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Bohaterowie zapomniani, niezłomni, niepodlegli".
Kazimierz Świtoń
Kazimierz ŚwitońFoto: IPN Oddział w Katowicach

Wyświetlony zostanie film Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha "Sam przeciw wszystkim, czyli pierwszy wolny związkowiec". Gośćmi Jędrzeja Lipskiego będą historyk dr Jarosław Neja i Krzysztof Wyszkowski, działacz Wolnych Związków Zawodowych.

Kazimierz Świtoń to postać kontrowersyjna. Większość ludzi kojarzy go głównie z akcją protestacyjną na oświęcimskim żwirowisku. To jedna strona jego działalności. Autorzy przedstawiają natomiast tę mniej znaną, jednak bardziej heroiczną część politycznej aktywności tego opozycjonisty – działalność Świtonia w latach siedemdziesiątych, kiedy to niemal samotnie tworzył pierwsze w Polsce zorganizowane związki zawodowe.

Robił to w czasach, kiedy o "Solidarności" nikt jeszcze nie marzył. Działał tak aktywnie, że ówczesna służba bezpieczeństwa zgromadziła na jego temat prawie trzydzieści tomów akt, które później Kazimierz Świtoń codziennie przeglądał w katowickim oddziale IPN. Program ten przedstawia sylwetkę człowieka, który zaryzykował swoje życie i bezpieczeństwo rodziny w imię walki z władzą komunistyczną, pragnąc budować społeczeństwo obywatelskie.


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Wolne Związki Zawodowe