Pokaz filmów dokumentalnych podczas V Przystanku Niepodległość w Warszawie, prezentacja gry planszowej "303" w Łodzi, inscenizacja wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szczecinie, wypuszczenie na wolność bielika w Olsztynie - m.in. te wydarzenia zaplanowano z okazji 11 listopada.
Muzeum Historii Polski w ramach V Przystanku Niepodległość zaproponuje publiczności pokaz filmów dokumentalnych związanych z wojną polsko-bolszewicką, kiermasz książki historycznej i koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Główna część imprezy odbędzie się w ogrzewanym namiocie na pl. Teatralnym. W godz. 10-18 zaplanowano grę edukacyjną "Drogi do Wolności" (Reduta Banku Polskiego k. placu Teatralnego).
W Hali B Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się Koncert Niepodległości, prezentujący kanony polskiej pieśni patriotycznej we współczesnych aranżacjach jazzowych. Organizatorem, wykonawczynią i pomysłodawcą Koncertu Niepodległości jest wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Wystąpią również Marek Bałata oraz muzycy polskiej sceny jazzowej, w tym: Krzysztof Kowalewski (gitara); Marcin Riege (piano); Marcin Janiszewski (akordeon); Łukasz Korybalski (trąbka); Marcin Ritter (bas); Przemysław Kuczyński (perkusja).
Prezentacja historycznego sprzętu wojskowego, spotkania z twórcami filmu "Bitwa Warszawska 1920" i przyjęcie defilady formacji reprezentacyjnych Wojska Polskiego i Grup Rekonstrukcyjnych to wydarzenia, które odbędą się 11 listopada w Muzeum Wojska Polskiego. Na dziedzińcu muzeum stanie namiot, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z historyczną bronią, sprzętem wojskowym i umundurowaniem żołnierzy polskich walczących w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po południu na dziedzińcu muzeum odbędzie się koncert chopinowski. Będzie można tam również obejrzeć wystawę fotogramów z planu filmu Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920", spotkać się z reżyserem i aktorami.
Artyści krakowskiego Kabaretu Loch Camelot zapraszają mieszkańców miasta i turystów do udziału w tradycyjnej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości". Odbędzie się ona na krakowskim Rynku Głównym. Magistrat przygotował do rozdania 4,5 tys. bezpłatnych śpiewników.
Prezentacja powstałej w IPN historycznej gry planszowej "303" to jedna z imprez zorganizowanych w Łodzi. Gośćmi specjalnymi spotkania będą muzycy szwedzkiego zespołu Sabaton, którego część utworów nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach i Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Suwałki" zorganizują grę miejską "W drodze do Niepodległości". Gra oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce na Suwalszczyźnie w okresie od listopada 1918 do sierpnia 1919 roku. Zadaniem jej uczestników będzie odkrywanie miejsc i osób związanych z wydarzeniami na Suwalszczyźnie po pierwszej wojnie światowej.
W Gdańsku dzień 11 listopada zostanie uczczony Paradą Niepodległości, która przejdzie ulicami historycznego centrum miasta. W przemarszu wezmą udział zabytkowe i oryginalne motocykle oraz auta. Pojawią się także grupy rekonstrukcji historycznych, m.in. husarzy oraz żołnierzy innych polskich formacji. W paradzie maszerować też będą dwa chóry, orkiestra dęta Straży Granicznej oraz przewoźny carillon. Przygotowano dwa tysiące biało-czerwonych szalików, które zostaną rozdane uczestnikom.
We Wrocławiu odbędzie się Radosna Parada Niepodległości. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się aktor wrocławskiego Teatru Polskiego. Parada, w której co roku biorą udział uczniowie wrocławskich szkół przebrani w stroje z epoki, funkcjonariusze Straży Pożarnej oraz Miejskiej, przy dźwiękach orkiestry przemaszeruje z pl. Powstańców Warszawy do Rynku.
W Lublinie na Placu Litewskim odbędzie się gra uliczna, którą organizują harcerze z hufca "Baszta" ZHP. Część zadań dotyczyć będzie wydarzeń i roli Lublina związanej z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Wieczorem w archikatedrze lubelskiej zaplanowano uroczysty koncert "Viva Polonia", w którym wystąpią m.in. chóry akademickie lubelskich uczelni.
W przededniu Święta Niepodległości nietypową uroczystość organizuje Nadleśnictwo Olsztyn. W środę zostanie wypuszczony na wolność bielik, wyleczony w Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce. Po raz piąty Świętu Niepodległości w Olsztynie będzie towarzyszyć całodniowa Gala "Olsztyn tańczy" - odbędą się pokazy i bezpłatne warsztaty taneczne.
W przeddzień Dnia Niepodległości, 10 listopada, w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się koncert "Zaszum nam, Polsko". W Szczecinie na Placu Orła Białego odbędzie się inscenizacja historyczna wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na Placu Niepodległości w Zakopanem odbędzie się "Happening patriotyczny" w wykonaniu aktorów Teatru OFF Tatrzańskiego, zatytułowany "Piłsudski w Zakopanem, czyli wizyta Marszałka w Rzeczypospolitej Zakopiańskiej". Na rynku w Jarocinie odbędą się 6. Mistrzostwa Polski w Jedzeniu Rogali Świętomarcińskich.