Już po raz czwarty Muzeum Historii Polski ogłasza start programu operacyjnego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków trwa do 31 stycznia 2012.
„Patriotyzm Jutra” to konkurs dotacyjny wspierający nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz w niebanalny sposób zachęcają do poznawania historii.
O dotacje mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury. Elektroniczny formularz i regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Muzeum – www.muzhp.pl.
Budżet programu na rok 2012 wynosi dwa miliony złotych, w ramach tej kwoty projekty dofinansowywane będą od 5000 do 50.000 złotych.
TERMINARZ KONKURSU I SPOSÓB SKŁADANIA WNIOSKÓW:
• nabór wniosków – do 31 stycznia 2012 włącznie;
• wnioski powinny być składane w formie elektronicznej za pomocą formularza dostępnego na stronie Muzeum. Należy również dostarczyć do Muzeum wygenerowany przez system składania wniosku jednostronicowy dokument z pieczęcią wnioskodawcy i podpisami osób upoważnionych do reprezentowania wnioskodawcy;
• w wyjątkowych sytuacjach (np. brak dostępu do internetu) można złożyć wniosek w formie tradycyjnej. Wtedy wniosek powinien zostać nadesłany pocztą na adres Muzeum Historii Polski przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie lub złożony osobiście w Muzeum do 31 stycznia 2012 do godziny 17.00. W przypadku wysłania wniosku pocztą decyduje data stempla pocztowego;
• wnioski dostarczone po wyznaczonym terminie lub nadesłane z datą stempla pocztowego późniejszą niż 31 stycznia 2012 nie będą rozpatrywane.
UPRAWNIENI WNIOSKODAWCY (WYŁĄCZNIE PODMIOTY PRAWA POLSKIEGO):
• organizacje pozarządowe;
• samorządowe instytucje kultury;
W ubiegłorocznej edycji wpłynęło ok. 600 wniosków, z czego dofinansowanie uzyskały 54 projekty z całej Polski. W ramach programu realizowano filmy, wydawano książki, tworzono gry edukacyjne, organizowano konferencje, konkursy, wystawy, warsztaty edukacyjne i projekty badawcze.
WYBRANE PROJEKTY, KTÓRE UZYSKAŁY DOFINANSOWANIE W 2011 R.
Uczniowie z Dolnego Śląska mieli okazję wziąć udział w zorganizowanej przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość na wrocławskim Starym Mieście grze miejskiej „W poszukiwaniu powojennego skarbu”. Młodzieżowe zespoły naukowo-badawcze historyków sztuki „działające w 1948 r”. miały za zadanie zinwentaryzowanie wrocławskich zabytków ocalałych po II wojnie światowej.
Z kolei białostockie Centrum Zamenhofa zorganizowało cykl zajęć edukacyjnych pod hasłem „Religie Podlasia”. Poprzez cykl różnorodnych warsztatów dzieci zdobywały podstawowe informacje dotyczące religii, których przedstawiciele mieszkają lub mieszkali w przeszłości na Podlasiu - kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, augsbursko - ewangelickiego, a także judaizmu i islamu. Na przykład podczas warsztatu „Co jest w szafie?” uczestnicy otrzymywali elementy garderoby duchownych, w które musieli ubrać postać naturalnej wielkości, rozpoznając i nazywając odpowiednie dla danej religii elementy stroju oraz objaśniając ich symbolikę.
Nie zabrakło również ważnych projektów archiwizacyjnych – na przykład krakowska Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego zdigitalizowała ponad 100 nagrań dokumentujących działalność opozycji z lat 1970-1989, zwłaszcza podziemnej Solidarności. Wrocławska Fundacja „Pro Natura” opublikowała cenny zbiór zdjęć z prywatnych zbiorów rolnika fotografującego w latach 1956-1989 życie rodzinnej wsi.