Historia

Kobiety w życiu Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2012 10:00
Pięć z sześciu kobiet, które zafascynowały pisarza, nosiło imię Maria; trzy z nich zostały jego żonami.
Audio
  • Materiały dźwiękowe do programu Aleksandry Stypułkowskiej nt. Henryka Sienkiewicza: Śmierć i pokój H. Sienkiewicza; rozmowa z prof Bronarskim z Fryburga - na temat śmierci i pogrzebu H. Sienkiewicza. Rozmowa z proboszczem szwajcarskiej parafii H. Sienkiewicza; pokój noblisty.
  • Wypowiedź Wacława Grubińskiego o Henryku Sienkiewiczu (w ramach ankiety).
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: wikipedia/Dorado

Zdjęcia, listy i niepublikowane wcześniej dokumenty znalazły się na wystawie "Kobiety w życiu Sienkiewicza", której wernisaż odbędzie się w czwartek - w Międzynarodowym Dniu Kobiet - w muzeum pisarza w Oblęgorku.

Wystawa prezentuje sylwetki ośmiu kobiet, które odegrały istotną rolę w życiu Henryka Sienkiewicza. Pięć z sześciu kobiet, które zafascynowały pisarza, nosiło imię Maria; trzy z nich zostały jego żonami.

NAGRANIA NA TEMAT HENRYKA SIENKIEWICZA W RADIACH WOLNOŚCI

Wśród kobiet, pod urokiem których był autor "Trylogii", była też Helena Modrzejewska, pod jej wpływem pisarz w 1876 roku wyjechał do Ameryki.

Prezentacja obejmuje także postaci córki pisarza - Jadwigi oraz jego matki Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej, po której prawdopodobnie odziedziczył on swój talent literacki. Kurator wystawy Agnieszka Kowalska-Lasek powiedziała PAP, że o talencie Sienkiewiczowej świadczy to, że publikowała opowiadania w czasopismach, co wówczas nie było łatwe. Kurator podkreśliła, że postać Stefanii z Cieciszowskich jest ciekawa, ale bardzo słabo znana, o wiele więcej wiadomo o ojcu pisarza oraz o siostrach jego matki. Nie zachowało się nawet zdjęcie kobiety.

Na wystawie zaprezentowano opowiadania Stefanii Sienkiewiczowej. Unikatem są dwa z trzech zachowanych listów jej autorstwa. Na ich podstawie grafolog opisał jej charakter, tworząc portret psychologiczny kobiety.

Niewątpliwą atrakcją ekspozycji będzie nieprezentowany do tej pory dziennik pierwszej żony autora "Trylogii" - Marii Szetkiewicz, pisany w latach 1869-1873. Zwiedzający będą mieli okazję przeczytać te zapiski dzięki wprowadzeniu tekstu do multimedialnych infokiosków. Eksponowane są także pamiętniki trzeciej żony pisarza - Marii z Babskich.

Dużą część wystawy stanowią portrety, fotografie kobiet oraz korespondencja Sienkiewicza z nimi. Wielbiciele Heleny Modrzejewskiej będą mogli podziwiać wachlarz z orlich piór, jej strój sceniczny do roli Lady Makbet oraz kałamarz, którego używała. Pokazano także wazony z posagu pierwszej żony noblisty oraz jej biurko, przy którym Sienkiewicz zaczął pisać "Ogniem i mieczem".

Wystawa powstała dzięki eksponatom będącym w posiadaniu muzeum w Oblęgorku oraz wypożyczonym z Muzeum Teatralnego w Warszawie i Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Kuratorka podkreśliła, że wystawa została przygotowana "na zamówienie", bowiem zwiedzający pałac w Oblęgorku często pytają o życie prywatne pisarza.

Wystawa będzie czynna do 3 czerwca.

Czytaj także

Rewolucja w Oblęgorku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2009 12:43
Multimedialna ekspozycja muzealna, odrestaurowane wnętrze pałacyku i odnowienie elementów parku. Takie zmiany czekają Muzeum Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Humor w "Trylogii" Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 08:14
Postać Jana Zagłoby skutecznie rozładowuje napięcia w powieściach Sienkiewicza.
rozwiń zwiń