Historia

77. urodziny papieża Franciszka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 06:00
Biskup Rzymu, który wyłamuje się utrwalonym przez wieki ceremoniałom, rezygnuje z papieskich wygód i dostojnego życia na rzecz prostoty i bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Taki jest papież Franciszek.
Audio
  • Biały dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - fragm. relacji Wojciecha Cegielskiego z placu św. Piotra w Rzymie oraz rozmowy w studiu PR (13.03.2013)
  • Pierwsze błogosławieństwo papieża Franciszka - fragm. relacji Wojciecha Cegielskiego z placu św. Piotra w Rzymie oraz rozmowy w studiu PR (13.03.2013)
  • Dzień po wyborze nowego papieża - relacja Wojciecha Cegielskiego z Watykanu, aud. Daniela Wydrycha, PR (14.03.2013)
Papież Franciszek, aut. Casa Rosada (18.03.2013), WikipediaCreativeCommons
Papież Franciszek, aut. Casa Rosada (18.03.2013), Wikipedia/CreativeCommons

– Jest bardzo prostym człowiekiem – słyszymy w relacji Wojciecha Cegielskiego, który rozmawiał z rodakami tuż po wyborze nowego papieża. – Zawsze był prawdziwym pasterzem Argentyny, troszczącym się o dobro ludzi.
Skromny biskup
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires w Argentynie. W wieku 21 lat, po studiach chemicznych, rozpoczął naukę w seminarium duchownym, a następnie wstąpił do zakonu jezuitów. Przez okres nowicjatu zgłębiał też nauki humanistyczne: filozofię, psychologię, czy literaturę. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969.
Już kilka lat później określano go "głową argentyńskiego kościoła". Jorge Bergoglio 20 maja 1992 został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. 9 lat później do godności kardynalskiej wyniósł go Jan Paweł II. Co ciekawe, kiedy miały odbyć się uroczystości mianowania go kardynałem przekonał swoich rodaków, aby nie przylatywali do Watykanu. Zaoszczędzone pieniądze polecił im oddać potrzebującym.

Papież

Nz: Papież Franciszek w tłumie wiernych (12.05.2013), aut. Edgar Jiménez, Wikipedia/CreativeCommons

– On zawsze jest blisko ludzi – mówili po wyborze Jorge Bergoglio jego rodacy. – Jest wspaniałą postacią, choć oprócz ludzi, którzy go kochają są i tacy, którzy go nie lubią.
Konklawe
Kardynał Jorge Mario Bergoglio był wymieniany jako faworyt do objęcia Stolicy Piotrowej, ale podczas poprzedniego konklawe w 2005 roku, po śmierci papieża Polaka. Na papieża, po abdykacji Benedykta XVI został wybrany 13 marca 2013, drugiego dnia konklawe.
Prawie godzinę po pojawieniu się nad Kaplicą Sykstyńską białego dymu, w oknie papieskim pokazał się Jorge Mario Bergoglio. Szybko zaskarbił sobie sympatię wiernych.
– Papież wyraźnie skrócił dystans w stosunku do ludzi – relacjonował korespondent PR, Wojciech Cegielski z placu św. Piotra po pierwszym błogosławieństwie papieża Franciszka. – Nie był takim pomnikowym papieżem, tylko uśmiechał się i w pierwszych słowach to on prosił ludzi o modlitwę.
Prosty papież na trudne czasy
Papież Franciszek mimo że zna kilka języków obcych i zdobył szerokie wykształcenie prowadzi proste życie. Nie mieszka w apartamentach Pałacu Apostolskiego, a w skromnym mieszkaniu w Domu Świętej Marty na terenie Watykanu. Nie jeździ luksusowymi autami, po Buenos Aires poruszał się nawet komunikacją miejską. Telefony wykonuje sam, nie prosząc o to swojego sekretarza. Papież Franciszek takim zachowaniem szybko zyskał sympatię wielu ludzi, nawet tych, którzy nie są członkami Kościoła katolickiego.

Papież Franciszek został wybrany przez magazyn "Time" Człowiekiem Roku 2013.
Posłuchaj i przypomnij sobie, jak Jorge Mario Bergoglio zostawał nowym biskupem Rzymu.

mb

Czytaj także

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:59
Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arcybiskup Lyonu: Bergoglio mówił, że Kościół jest chory

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 12:45
Podczas narad kardynałów w marcu w Watykanie, po abdykacji Benedykta XVI i przed konklawe, kardynał Jorge Mario Bergoglio mówił, że "Kościół jest chory i musi się sam leczyć". Ujawnił to w wywiadzie arcybiskup Lyonu, kardynał Philippe Barbarin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Papież Franciszek Człowiekiem Roku tygodnika "Time". Watykan: papież nie szuka poklasku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 23:24
- Decyzja tygodnika "Time" ma pozytywne znaczenie dla przesłania pontyfikatu papieża Franciszka - oświadczył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
rozwiń zwiń