Historia

Dżafar Numajri - dyktator rozdarty między ZSRR, a USA

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 06:07
25 maja 1969 w wyniku puczu, zwanego rewolucją majową, Dżafar Muhammad an-Numajri został prezydentem Sudanu. Przeprowadził szereg reform, które zbliżyły kraj do ZSRR. Wkrótce potem przyjął kurs proamerykański.
Audio
  • 7 dni w kraju i na świecie - korespondencja radia brytyjskiego o działaniach nowego rządu po zamachu stanu w Sudanie. (PR, 01.06.1969).
Maummar Kaddafi, Gamal Abdel Naser i Numajri na lotnisku w Trypolisie w 1969 roku fot. Wikimedia Commons.
Maummar Kaddafi, Gamal Abdel Naser i Numajri na lotnisku w Trypolisie w 1969 roku fot. Wikimedia Commons.

W 1956 roku, figurujący do tej pory jako kolonia brytyjska, Sudan proklamował niepodległość. W trakcie formowania nowych rządów doszło jednak do sporów między przedstawicielami północy i południa kraju. Kolejne słabe rządy koalicyjne nie były w stanie rozwiązać narastających problemów, spowodowanych w dużej mierze fatalną sytuacją gospodarczą.

25 maja 1969 w wyniku bezkrwawego zamachu stanu, zwanego rewolucją majową, władze w kraju przejął płk Dżafar Muhammad an-Numajri. Przez pierwsze lata próbował uzdrowić gospodarkę Sudanu poprzez reformy w duchu socjalistycznym. Rozpoczął od nacjonalizacji banków i przemysłu. Wprowadzone zmiany zbliżyły Numajriego do Związku Sowieckiego i jego afrykańskich sojuszników - Libii i Egiptu.

Sprawozdawca brytyjskiego radia tak komentował zaistniałe zmiany: "Oświadczenie programowe nowych władz Sudanu posiada silny wydźwięk lewicowy. Obiecuje wyzwolenie kraju spod nacisku imperializmu. Zbliżenie z krajami arabskimi i socjalistycznymi. Wszystko wskazuje na to, że Sudan przyłączył się do lewego skrzydła krajów arabskich. Już pierwsza decyzja nowego rządu – uznanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej – odbiła się szerokim echem na świecie i w Bonn".

Ponadto nowy prezydent skierował Sudan na tory polityki panarabskiej, wrogiej Izraelowi. W audycji PR "7 dni w kraju i na świecie" z czerwca 1969 roku można usłyszeć: "Pierwsze decyzje nowego rządu, który przejął władzę w wyniku ostatniego zamachu stanu zaskoczyły wiele innych stolic. Sudan będzie dążył do zajęcia należnego mu miejsca w gronie postępowych państw arabskich. Sudan opowiada się po stronie Zjednoczonej Republiki Arabskiej. Cały wysiłek armii sudańskiej będzie skoncentrowany na walce z Izraelem".

Numajri

Na zdjęciu: Numajri w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku fot. Wikimedia Commons.

Od 1971 roku Numajri zbliżył się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął kupować broń. Jednocześnie wydalił dotychczasowych doradców z NRD i zdelegalizował socjalistyczne związki zawodowe.

Numajri sprawował autorytarne rządy w kraju aż do 1985 roku, gdy został obalony.

mjm

Czytaj także

Sudan Południowy obchodzi pierwszą rocznicę istnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 06:45
Przed rokiem ta, zamieszkała głównie przez chrześcijan, część Sudanu oderwała się od reszty jednego z największych wówczas państw Afryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sudan - prorok z plemienia Nuerów

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:28
Sudan Południowy! W tym najmłodszym państwie świata żyją aż 64 grupy etniczne. To dużo jak na ośmiomilionowy naród. Większość plemion ma bardzo różne tradycje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sudan Południowy pełen broni

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:39
W stolicy najmłodszego państwa na świecie niemal codziennie słychać strzały. Nikt nie wie, ile karabinów i granatników jest w rękach mieszkańców, ale jest ich cały arsenał.
rozwiń zwiń