W 1956 roku, figurujący do tej pory jako kolonia brytyjska, Sudan proklamował niepodległość. W trakcie formowania nowych rządów doszło jednak do sporów między przedstawicielami północy i południa kraju. Kolejne słabe rządy koalicyjne nie były w stanie rozwiązać narastających problemów, spowodowanych w dużej mierze fatalną sytuacją gospodarczą.
25 maja 1969 w wyniku bezkrwawego zamachu stanu, zwanego rewolucją majową, władze w kraju przejął płk Dżafar Muhammad an-Numajri. Przez pierwsze lata próbował uzdrowić gospodarkę Sudanu poprzez reformy w duchu socjalistycznym. Rozpoczął od nacjonalizacji banków i przemysłu. Wprowadzone zmiany zbliżyły Numajriego do Związku Sowieckiego i jego afrykańskich sojuszników - Libii i Egiptu.
Sprawozdawca brytyjskiego radia tak komentował zaistniałe zmiany: "Oświadczenie programowe nowych władz Sudanu posiada silny wydźwięk lewicowy. Obiecuje wyzwolenie kraju spod nacisku imperializmu. Zbliżenie z krajami arabskimi i socjalistycznymi. Wszystko wskazuje na to, że Sudan przyłączył się do lewego skrzydła krajów arabskich. Już pierwsza decyzja nowego rządu – uznanie Niemieckiej Republiki Demokratycznej – odbiła się szerokim echem na świecie i w Bonn".
Ponadto nowy prezydent skierował Sudan na tory polityki panarabskiej, wrogiej Izraelowi. W audycji PR "7 dni w kraju i na świecie" z czerwca 1969 roku można usłyszeć: "Pierwsze decyzje nowego rządu, który przejął władzę w wyniku ostatniego zamachu stanu zaskoczyły wiele innych stolic. Sudan będzie dążył do zajęcia należnego mu miejsca w gronie postępowych państw arabskich. Sudan opowiada się po stronie Zjednoczonej Republiki Arabskiej. Cały wysiłek armii sudańskiej będzie skoncentrowany na walce z Izraelem".
Na zdjęciu: Numajri w trakcie wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1983 roku fot. Wikimedia Commons.
Od 1971 roku Numajri zbliżył się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął kupować broń. Jednocześnie wydalił dotychczasowych doradców z NRD i zdelegalizował socjalistyczne związki zawodowe.
Numajri sprawował autorytarne rządy w kraju aż do 1985 roku, gdy został obalony.
mjm