Historia

Neuschwanstein – bajeczny zamek szalonego króla

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:30
- Ten zamek jest najdoskonalszym zespoleniem architektury z muzyką, w tym przypadku operą Wagnera – słyszymy w audycji z cyklu "Szkiełko i oko"
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok.  1900 r.
Widok na zamek Neuschwanstein od wschodu, koloryzowana fotografia z ok. 1900 r.Foto: Wikimedia Commons/dp

5 września 1869 roku rozpoczęła się budowa zamku Neuschwanstein.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata i zarazem jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych Niemiec powstał jako spełnienie zachcianki jednego człowieka – Ludwika II Wittelsbacha.

Posłuchaj
05:18 zamek Neuschwanstein w Bawarii____4683_97_iv_tr_0-0_12594413305ddfb4[00].mp3 Audycja z cyklu "Szkiełko i oko" poświęcona bajkowemu zamkowi Neuschwanstein (PR, 17.12.1997)

Ekscentryczny król Bawarii (panował w latach 1864-1886) zasłynął jako budowniczy bajkowych zamków, z których najsłynniejszy był właśnie "Nowy łabędzi kamień", bo tak można tłumaczyć nazwę Neuschwanstein. Poza tą budowlą powstały jeszcze dwa podobne pałace, trzeci pozostał w sferze planów. Król, który zyskał sobie przydomek "Szalony" osobiście doglądał budowy. 

- Ludwik II wtrącał się w każdy szczegół budowy. Jeśli mu się coś nie podobało, żądał nowych rysunków. Był grymaśny – mówił gość audycji z 1997 roku.

Budynek był hołdem dla romantycznej wizji niemieckiego średniowiecza, która fascynowała Ludwika. To też skutek inspiracji Ludwika dziełami jego słynnego protegowanego – Ryszarda Wagnera.

Szalony Król zamieszkał na krótko w niedokończonym jeszcze zamku. Faraoniczny projekt pochłaniał gigantyczne koszty, co stało się jedną z przyczyn zamachu stanu, wskutek którego Ludwik musiał abdykować.

Zamek zainspirował Walta Disneya, który wzorował na nim obecny w każdym Disneylandzie oraz w logo wytwórni Zamek Śpiącej Królewny.

W bajkowym budynku jest też polski akcent. Jaki? Posłuchaj w audycji z cyklu "Szkiełko i oko".

bm

Czytaj także

Walter Gropius. Twórca nowoczesnej architektury

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 05:40
– Już jako uczeń szkoły średniej zdecydowałem, że zostanę architektem – mówił Walter Gropius. – Instynktownie buntowałem się przeciwko narastającej brzydocie przemysłowego miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walt Disney. Król animacji, władca wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 05:40
– Mało jest ludzi, którzy tak jak Disney potrafili wycisnąć swoje piętno na całych pokoleniach, ukształtować ich gusty i sposób myślenia i w ten sposób współtworzyć to stulecie. W pewnym sensie wszyscy jesteśmy dziećmi Disneya – mówił na antenie Polskiego Radia Krzysztof Teodor Toeplitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

86 lat temu zadebiutował Kaczor Donald

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 05:40
86 lat temu, 9 czerwca 1934 roku, na ekranie zadebiutował Kaczor Donald. Zawsze gotowy do walki awanturnik ze studia Walta Disneya, który na przełomie lat 30. i 40. XX wieku stał się najbardziej popularną postacią animowaną na świecie.
rozwiń zwiń