Historia

Sinn Féin – o wolność Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2018 07:00
28 listopada 1905 roku założono irlandzką partię Sinn Féin. Jej celem politycznym było zdobycie przez Irlandię samodzielności na takich samych prawach, na jakich uzyskały ją Węgry w monarchii habsburskiej.
Audio
  • Sinn Fein - audycja z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej". (PR, 17.05.2002)
Wybory w Irlandii w 1917 roku, kampania Josepha Mc Guinessa, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Wybory w Irlandii w 1917 roku, kampania Josepha Mc Guinessa, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Deanglicyzacja Irlandii

Na początku XX wieku doszło do odrodzenia kultury irlandzkiej. Powstawały organizacje dążące do deanglicyzacji życia publicznego Zielonej Wyspy, w tym również te polityczne, nacjonalistyczne i często bardzo radykalne. Z ich połączenia powstała Sinn Féin.

Na czele partii stanął Arthur Griffith. Żądał nie tylko powrotu do języka irlandzkiego i irlandzkich gier narodowych, ale domagał się też popierania irlandzkiego rolnictwa, przemysłu i handlu. Postulował bojkot angielskich towarów.

Ostatecznym celem politycznym było zdobycie przez Irlandię samodzielności, na takich samych prawach, na jakich uzyskały ją Węgry w monarchii habsburskiej.

Rewolucyjny zwrot

Taktyka biernego oporu nie trwała jednak długo. Przegrana w wyborach parlamentarnych ze stronnictwem popierającym autonomię sprawiła, że Griffith stracił wpływ na założoną przez siebie organizację. Wkrótce kontrolę nad Sinn Féin przejęło Irlandzkie Bractwo Republikańskie. Organizacja zaczęła potępiać jakikolwiek kompromis z Anglią i wysuwać żądania ustroju republikańskiego oraz pełnej niepodległości.  

Sytuacja geopolityczna sprzyjała i mobilizowała szeregi Irlandzkiego Bractwa Republikańskiego. Pojawienie się dwóch zbrojnych obozów i ciągłe kryzysy dyplomatyczne zwiększały szansę na wybuch wojny europejskiej.

W 1916 roku wybuchło Powstanie Wielkanocne przez wielu uważane za początek Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Rok 1921 przyniósł Irlandii upragnioną niepodległość.

Posłuchaj, jaką rolę odegrała Sinn Féin w drodze do irlandzkiej wolności.

Czytaj także

"Krwawa niedziela" - spirala przemocy w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 06:20
- Cały rząd uważam za zbrodniarzy wojennych. Jeśli trybunał międzynarodowy nie wyjaśni tej sprawy z pewnością uczynimy to sami - powiedziała Bernadette Devlin, posłanka do Izby Gmin, bojowniczka o prawa ludności katolickiej Ulsteru po tragicznych wydarzeniach z 30 stycznia 1972.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Wielkanocne obudziło sumienie narodu irlandzkiego

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 06:00
24 kwietnia 1916 wybuchło antybrytyjskie Powstanie Wielkanocne w Irlandii. Zostało zapamiętane nie dzięki odwadze i krótkotrwałym sukcesom powstańców, ale reakcji władz brytyjskich po zdławieniu powstania, które obudziły sumienie narodu irlandzkiego.
rozwiń zwiń