Historia

Tony Judt – gigant historii

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 06:03
Jak sam pisze, był rówieśnikiem historii, o której opowiadał. Jego życiorys jest wystarczająco ciekawym materiałem na książkę. Swoistym intelektualnym testamentem Tony’ego Judta jest książka "Rozważania o wieku XX". Zapis wielomiesięcznych rozmów ciężko już chorego Judta z przyjacielem i historykiem Timothym Snyderem.
Audio
  • Rozważania o wieku XX - audycja z cyklu "Rozmowy po zmroku". (PR, 22.07.2013)
Fragment okładki książki Powojnie (wyd. anglojęzyczne)
Fragment okładki książki "Powojnie" (wyd. anglojęzyczne)Foto: fot. mat. promocyjne/en.wikipedia

2 stycznia 1948 urodził się brytyjski historyk Tony Judt, wybitny badacz dziejów najnowszych.

Należał do pokolenia przejściowego, jak sam nazywał ludzi urodzonych w 1948 roku. Do dojrzałości dochodzili w 1968 roku. W pewnym momencie Tony Judt zadaje pytanie: "buntowaliśmy się w 1968 roku, ale przeciwko czemu? Aby to zrozumieć trzeba było być w Warszawie i Pradze. Naszemu buntowi zabrakło tego pytania".

- Był wnikliwym krytykiem ruchów intelektualnych. Jego doświadczenie życiowe pozwoliły mu w bardzo wczesnym wieku uodpornić się na wszelkie ideologie i ukąszenia heglowskie. Do końca życia uważał się i był człowiekiem lewicy, socjaldemokratą z prawdziwego zdarzenia – mówił na antenie Polskiego Radia Aleksander Kaczorowski.

Autor monumentalnego "Powojnia. Historii Europy od roku 1945" był gigantem wśród badaczy dziejów najnowszych naszego kontynentu. Pochodził z żydowskiej rodziny o korzeniach wschodnioeuropejskich i belgijskich. W latach sześćdziesiątych XX wieku był marksistowskim syjonistą. Pracował w kibucach i służył w armii Izraela, do którego niebawem, jak i do marksizmu, się zraził.

Absolwent historii i nauk politycznych na prestiżowych uniwersytetach w Cambridge i paryskiej École Normale Supérieure. Wykładał w Stanach Zjednoczonych, w najbardziej prestiżowych ośrodkach naukowych.

Jak sam pisze, był rówieśnikiem historii, o której opowiadał. Jego życiorys jest wystarczająco ciekawym materiałem na książkę. Swoistym intelektualnym testamentem Tony’ego Judta jest książka "Rozważania o wieku XX". Zapis wielomiesięcznych rozmów ciężko już chorego Judta z Timothym Snyderem, uczniem i przyjacielem Judta, wykładowca historii na m.in. uniwersytetach w Oksfordzie i Harvardzie, specjalizującym się w dziejach Europy Środkowo-Wschodniej.

Dowiedz się więcej z audycji "Sezon na Dwójkę".

mjm


Czytaj także

Joseph Pulitzer. Twórca nowoczesnego dziennikarstwa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 05:40
Dokładność. Inteligentna zwięzłość stylu. Oryginalna i dramatyczna treść. Ekscytująca, ciekawa, dowcipna i elegancka forma, zachowana w dobrym tonie i smaku – oto zasady żurnalistyki sformułowane przez Josepha Pulitzera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Harvard i najstarsza uczelnia w USA

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 06:00
Choć to nie on założył Uniwersytet Harvarda, uważany jest za ojca tej uczelni. Jego pomnik na uniwersyteckim kampusie nawet nie przedstawia jego podobizny, bo nie zachowały się żadne obrazy z jego wizerunkiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Said i orientalizm

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2015 06:02
Said nie używa pojęcia orientalizm w tradycyjnym znaczeniu. Rozumie je jako orientalistykę, czyli naukę zajmującą się badaniem Orientu. - Dla niego to pseudonauka, która służyła kolonialnemu opanowaniu tego, co dziś nazywamy Trzecim Światem - mówił prof. Janusz Danecki.
rozwiń zwiń