Historia

Hongkong – rozgrywka mocarstw

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 06:03
26 stycznia 1841 Wielka Brytania rozpoczęła okupację Hongkongu. Była to jedna z ostatnich klasycznych kolonii na świecie. Ten niewielki obszar Chin należał do Wielkiej Brytanii do 1997 roku.
Audio
  • Hongkong - audycja Piotra Lignara z cyklu "W 44 dni dookoła świata"
Widok na Hongkong od strony Wzgórza Wiktorii, fot. Wikimedia CommonsCC BY-SA 3.0
Widok na Hongkong od strony Wzgórza Wiktorii, fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Niewiele ponad tysiąc kilometrów kwadratowych, ogromne zagęszczenie ludności, z której 95% stanowią Chińczycy. Kraj biznesu – transport, pośrednictwo handlowe, banki, ogromny ruch lotniczy i żeglugi morskiej.

W 1839 roku wybuchła I wojna opiumowa pomiędzy Wielką Brytanią a Chinami. Chińczycy bronili się przed importem opium. Gdy skrzynki z towarem wylądowały w morzu, Wielka Brytania potraktowała to jako casus belli, czyli pretekst do wypowiedzenia wojny.

Wojna zakończyła się klęską Chin i utratą Hongkongu. Rozpoczął się ponad stuletni okres obcej ekspansji, zniewalania i degradacji Chin.

W 1898 roku doszło do wybuchu II wojny opiumowej, w wyniku której podpisano umowę 99-letniej dzierżawy nowych terytoriów. Dołączono je do brytyjskiego już Hongkongu. XX wiek to okres rozkwitu i rozwoju metropolii z nieoficjalną stolicą w mieście Victoria.

Hongkong na lata stał się kulturalnym i gospodarczym pomostem między światem zachodnim a komunistycznymi Chinami. W 1997 roku po upływie okresu dzierżawy Hongkong wrócił do Chin, choć chińskie władze zobowiązały się do 2047 roku pozostawić miejscowym władzom sporą autonomię, obejmującą wszystkie sprawy oprócz polityki zagranicznej i wojskowości.

Posłuchaj audycji Piotra Lignara z cyklu "W 44 dni dookoła świata".

Czytaj także

Powstanie tajpingów i Niebiańskie Królestwo Wielkiego Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:30
- Wszystko zaczęło się od skromnego wiejskiego nauczyciela w jednej z południowych prowincji cesarstwa Hong Xiuquan. Zafascynowany Biblią i protestanckimi dziełami teologicznymi, ogłosił się młodszym bratem Jezusa – mówił na antenie PR prof. Jarosław Czubaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Singapur - spektakularny sukces miasta lwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 06:00
- Miejsce, którego trudno nie podziwiać za to jak efektywnie jest zarządzane, jak bardzo jest bezpieczne, komfortowe i jak wysoką jakość życia daje, szczególnie w porównaniu z całym regionem Azji Południowo-Wschodniej – mówiła na antenie PR dziennikarka Paulina Wilk.
rozwiń zwiń