Historia

Heliogabal – szalony cesarz

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 06:03
- W historiografii przypisuje mu się wszystkie możliwe grzechy. To był taki super Neron. Choć tak naprawdę to postać bardzo typowa dla początku III wieku, czyli okresu głębokiego kryzysu Cesarstwa – mówił Marek Urbański na antenie Polskiego Radia.
Audio
Róże Heliogabala, obraz Lawrence Alma-Tadema, 1888, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Róże Heliogabala, obraz Lawrence Alma-Tadema, 1888, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

1795 lat temu, 11 marca 222 zmarł Heliogabal, cesarz rzymski z dynastii Sewerów.

Władzę sprawował od 218 roku. W sposób despotyczny, rozrzutny i rozpustny. W czasie swoich krótkich rządów dał wyraz swojemu niezrównoważeniu emocjonalnemu i okrucieństwu.

Wielu przeciwnych mu dowódców i urzędników straciło życie, a ich miejsce zajęli liczni kochankowie Heliogabala – niskiego stanu bądź obcego pochodzenia, całkowicie pozbawieni kompetencji do pełnienia powierzonych funkcji. Kult boga słońca i publiczne orgie homoseksualne wywoływały w Rzymie szok.

- W historiografii przypisuje mu się wszystkie możliwe grzechy. To był taki super Neron. Choć tak naprawdę to postać bardzo typowa dla początku III wieku, czyli okresu głębokiego kryzysu Cesarstwa – mówił na antenie Polskiego Radia Marek Urbański.

Niewątpliwie był człowiekiem szalonym. Usiłował odwrócić porządek świata. W 222 roku został zamordowany przez pretorianów, cesarskich gwardzistów. To oni tak naprawdę rządzili Rzymem w III wieku.

Posłuchaj audycji z cyklu "Piękny i Bestia".


Zobacz więcej na temat: HISTORIA Rzym starożytność
Czytaj także

Neron. Tyran i despota o duszy artysty

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 05:30
"Kazał zabić matkę, pozbawił życia żonę, oskarżany jest o podpalenie Rzymu i prześladowanie chrześcijan" - taki obraz Nerona nakreślił w "Żywotach cezarów" rzymski kronikarz Swetoniusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dioklecjan - reformator i prześladowca

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 05:40
- Jego wielkość można mierzyć umiejętnością narzucenia swojego przewodnictwa - mówiła o Dioklecjanie prof. Ewa Wipszycka-Bravo. - Cesarz stanowić powinien wzór dla polityków: zrobił, co było w jego mocy dla uzdrowienia sytuacji w państwie, po czym odsunął się od życia publicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klaudiusz – został cesarzem mimo woli?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 05:30
Pretorianie, którzy przybyli, by – jako jedynego dorosłego w owym czasie przedstawiciela dynastii – obwołać go cesarzem, zastali Klaudiusza schowanego za kotarą. Mógł to być autentyczny strach przed przejęciem władzy lub kolejny element gry pozorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teodozjusz Wielki – cesarz Kościoła triumfującego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 05:00
11 stycznia 347 urodził się Teodozjusz I Wielki, cesarz rzymski od 379 roku, ostatni władca zjednoczonego imperium.
rozwiń zwiń