Historia

Partia Baas – panarabski sen

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 06:00
7 kwietnia 1947 w Damaszku założono Partię Odrodzenia Arabskiego, która po połączeniu z Arabską Partią Socjalistyczną utworzyła partię Baas – ugrupowanie łączące hasła socjalistyczne i panarabskie.
Audio
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona postaci Saddama Husajna. (PR, 14.04.2002)
  • Korespondencja Michała Żakowskiego z Bagdadu. (PR, 25.04.2005)
  • Audycja Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" poświęcona postaci Baszszara al-Asada. (PR, 18.05.2003)
Saddam Husajn (po prawej) i założyciel Partii Baas Michel Aflak w 1998 roku, źr. Wikimedia Commonsdp
Saddam Husajn (po prawej) i założyciel Partii Baas Michel Aflak w 1998 roku, źr. Wikimedia Commons/dp

Po II wojnie światowej świat arabski odzyskiwał niezależność. Wygasały zachodnie mandaty, ograniczeniu uległy wpływy brytyjskie i francuskie. Na tym gruncie zaczęły rozwijać się różne koncepcje przyszłości państw arabskich. Obok siebie wyrastały koncepcje panarabizmu i socjalizmu, rozumianego jako idea sprawiedliwości społecznej wobec niższych klas.

Z połączenia tych postulatów narodził się w Egipcie naseryzm, zaś w Syrii doszło do połączenia w tym duchu nacjonalistycznej (nacjonalizm w tym przypadku odnosił się do idei jednego narodu arabskiego) Partii Odrodzenia Arabskiego kierowanej przez Michela Aflaka i Arabskiej Partii Socjalistycznej Akrama al-Hauraniego, w wyniku czego powstała Socjalistyczna Partia Odrodzenia Arabskiego. Ugrupowanie nazywane jest w skrócie Baas, co w języku arabskim oznacza "odrodzenie". Choć postulaty naseryzmu i baasizmu wydają się zbieżne, to obie ideologie były ze sobą skonfliktowane.

Baasizm opierał się na hasłach antykolonializmu, dziejowej roli narodu arabskiego i utworzenia wielkiego panarabskiego państwa. Struktury Baas rozrosły się poza granice Syrii. Połączenia między krajowymi oddziałami ugrupowania rozluźniały się z czasem.

- Partia Baas w Syrii była zawsze niejako rywalką irackiej, siostrzanej partii Baas - wyjaśniał dr Ryszard Widłaszewski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku". - Chodziło o opanowanie arabskich dusz, politycznych mózgów na całym świecie, nie tylko na Bliskim Wschodzie.

Członkowie partii Baas uzyskali władzę w wyniku zamachów stanu w Syrii w 1963 i w Iraku w 1963 i 1968 roku. Przeprowadzone przez baasistów rewolucje przekształciły się później w dyktatury Asadów w Syrii i Saddama Husajna w Iraku.

W Syrii partia Baas wyniosła do władzy mniejszość alawicką, zaś w Iraku - sunnitów. Rządy Baas w tym drugim kraju zakończyła II wojna w Zatoce Perskiej w 2003 roku. W 2013 roku, w wyniku wydarzeń Arabskiej Wiosny i późniejszej wojny domowej, z konstytucji Syrii wykreślono zapis o wiądącej roli Baas. Utrata władzy przez przedstawicieli partii była jedną z przyczyn destabilizacji regionu i wzmocnienia islamskich fundamentalistów.

Posłuchaj też o wpływie ideologii baasizmu na polityczny krajobraz Bliskiego Wschodu.

bm

Czytaj także

Saddam Husajn. Demon naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 05:35
Jeden z największych tyranów XX wieku jako prezydent rządził Irakiem przez 24 lata. Do jego obalenia zmontowano koalicję dwa razy potężniejszą niż przeciwko Hitlerowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzy lata po wybuchu Arabskiej Wiosny

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 18:34
Rewolucje w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, zwane Arabską Wiosną, obaliły dyktatorów i rozbudziły nadzieje społeczeństw pragnących wolności i demokracji. Jak trzy lata po wybuchu rewolucji wygląda życia w tamtych rejonach świata?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojna Jom Kippur – Bliski Wschód w ogniu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 05:38
6 października 1973 roku połączone siły Egiptu i Syrii zaatakowały Izrael w dniu żydowskiego święta Jom Kippur.
rozwiń zwiń