Historia

Ahmed Zogu - obalony król Albanii

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 06:00
- Rządził w kraju zacofanym, bez żadnych tradycji demokratycznych. Wychowywany był w duchu drylu wojskowego i mentalności osmańskiej. W dużym stopniu charakteryzowało go myślenie klanowo-plemienne – mówił historyk prof. Adam Koseski na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • O Ahmedzie ben Zogu opowiadał w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" prof. Adam Koseski. (PR, 28.02.1999)
Ahmed Zogu, premier, prezydent i król Albanii, fot. Bain News Service, źr. Wikimedia Commonsdp
Ahmed Zogu, premier, prezydent i król Albanii, fot. Bain News Service, źr. Wikimedia Commons/dp

55 lat temu, 9 kwietnia 1961 zmarł Ahmed ben Zogu, premier, prezydent i król Albanii.

Jedną trzecią życia spędził na emigracji. Musiał uciekać z kraju po wkroczeniu wojsk włoskich. Paradoksalnie, to właśnie Włosi ułatwili Zogu przejęcie władzy. Apetytu Mussoliniego nie zaspokajało całkowite uzależnienie gospodarcze tego bałkańskiego państewka.

Zogu należał do jednego z najznamienitszych albańskich rodów, które już w czasach imperium osmańskiego odgrywało ważną rolę. Po I wojnie światowej zwycięskie mocarstwa uznały niepodległość i nienaruszalność Albanii. To wówczas rozpoczęła się polityczna kariera Zogu, który przewodził Partii Narodowej i objął stanowisko premiera rządu.

W 1923 roku został postrzelony przez zamachowca i musiał udać się do sąsiedniego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Po roku powrócił z wygnania i ponownie przejął władzę.

Pod protektoratem Włoch

Mocarstwa przyznały Włochom duży wpływ na albańską politykę. Lata dwudzieste mijały w Albanii pod znakiem uzależniania gospodarczego od kapitału włoskiego i wewnętrznych niepokojów. Te okoliczności wyniosły Ahmeda ben Zogu do władzy prezydenckiej.

- Zogu był postrzegany przez polityków włoskich jako człowiek, który może zaprowadzić porządek - wyjaśniał prof. Adam Koseski w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Synonim biedy i zacofania

1 września 1928 dotychczasowy prezydent koronował się na króla Albańczyków. Jego panowanie, oparte na współpracy z klanowymi przywódcami, włoskich kredytach i rozprawie z opozycją, było dla Albanii czasem rozwoju. Mimo to, bałkańskie państewko pozostawało jednym z najbardziej zacofanych w Europie.

- Albania była synonimem biedy, zacofania i niedemokratycznych porządków - wyjaśniał gość Sławomira Szofa.

Rządy Ahmeda ben Zogu zakończył włoski najazd w kwietniu 1939 roku, jednak skutki jego decyzji politycznych decyzji są odczuwalne w regionie do dziś.

- Problem dzisiejszego Kosowa w jego dzisiejszej postaci wywołał Ahmed Zogu - zauważał historyk.

Co miał na myśli? O tym i polskim epizodzie w życiu Zogu posłuchaj w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

bm