Historia

Kazimierz Zembrzuski – ojciec parowozów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 06:31
- Był wyjątkowo uzdolnionym konstruktorem. On czuł maszynę parową i parowóz, tak jak pianista czuje fortepian. Miał niebywałą wyobraźnię przestrzenną – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Zbigniew Jaśkiewicz.
Audio
  • Kazimierz Zembrzuski - audycja Anny Arwaniti z cyklu "Biografia dźwiękowa". (PR, 12.09.1998)
Kazimierz Zembrzuski w latach trzydziestych XX wieku
Kazimierz Zembrzuski w latach trzydziestych XX wiekuFoto: Wikimedia Commons/ CC BY-SA 4.0/Ewa Lenk

18 kwietnia 1905 urodził się Kazimierz Zembrzuski, polski inżynier, mechanik i konstruktor parowozów.

Po ukończeniu w 1929 roku studiów na Politechnice Warszawskiej pracował w Referacie Doświadczalnym Ministerstwa Komunikacji, gdzie badał parowozy. Następnie przeniósł się do pierwszej w Polsce fabryki lokomotyw w Chrzanowie. Pełnił funkcję kierownika działu konstrukcyjnego. Kazimierz Zembrzuski przez całe życie pracował nad zagadnieniami związanymi z taborem. Przez długie lata był też wykładowcą warszawskiej uczelni technicznej.

Jest autorem wielu przełomowych konstrukcji. Za parowóz Pm36, nowoczesną maszynę o opływowych kształtach, w 1937 roku otrzymał złoty medal na Światowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu.

- Był wyjątkowo uzdolnionym konstruktorem. On czuł maszynę parową i parowóz, tak jak pianista czuje fortepian. Miał niebywałą wyobraźnię przestrzenną – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Zbigniew Jaśkiewicz.

Posłuchaj biografii dźwiękowej Kazimierza Zembrzuskiego w audycji z udziałem córki i uczniów wybitnego inżyniera.

Czytaj także

Zygmunt Puławski. Pionier polskich myśliwców

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:43
- Jego postać wprawdzie znajduje się w podstawowych wydawnictwach encyklopedycznych, nie ma jednak takiej pozycji i tradycji w świadomości narodowej, na jaką by zasługiwała – mówił historyk techniki inż. Jerzy Jasiuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rudolf Modrzejewski. Budowniczy wiszących mostów

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2024 05:40
Urodzony w Polsce 27 stycznia 1861 roku, wykształcony we Francji, a praktykujący w Stanach Zjednoczonych inżynier doszedł na sam szczyt. Szczeblami na tej drodze były mosty, a dokładnie czterdzieści mostów na największych rzekach kontynentu, w tym 700-metrowego San Francisco-Oakland Bay.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Gzowski – ojciec kanadyjskiej infrastruktury

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 05:35
Wielki dziewiczy kraj był jak ciało pozbawione krwiobiegu: istniały oddzielone od siebie organy wewnętrzne w postaci miast i osiedli, lecz żeby państwo mogło się rozwijać potrzebne były drogi, linie kolejowe i mosty. Ich współtwórcą został ambitny inżynier rodem z Polski.
rozwiń zwiń