Historia

Masakra w Soweto – rzeź, która rozpoczęła upadek apartheidu

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 06:00
- Powszechne oburzenie wywołała bestialska akcja sił policyjnych Republiki Południowej Afryki w miejscowości Soweto w pobliżu Johannesburga - relacjonowało Polskie Radio w 1976 roku.
Audio
  • Strzały w Soweto - masowe demonstracje na przedmieściach Johannesburga w RPA - fragment audycji Michała Wiśnickiego i Aleksandra Lubańskiego z cyklu "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 26.06.1976)
  • Niepokoje w Soweto - demonstracje w Republice Południowej Afryki, marsz protestacyjny młodzieży z Soweto do Johannesburga - fragment audycji Michała Wiśnickiego i Sławomira Szofa z cyklu "7 dni w kraju i na świecie". (PR, 26.06.1977)
  • Dalsze protesty w Soweto - fragment audycji "7 dni w kraju i na świecie" (PR, 8.08.1976)
Fragment pomnika upamiętniającego masakrę w Soweto, zdjęcie ukazuje umierającego Hektora Pietersona na rękach demonstranta, fot. Julia Nauedpa,
Fragment pomnika upamiętniającego masakrę w Soweto, zdjęcie ukazuje umierającego Hektora Pietersona na rękach demonstranta, fot. Julia Naue/dpa, Foto: PAP

16 czerwca 1976 czarnoskórzy uczniowie w Soweto w RPA wyszli na ulice w proteście przeciwko nauczaniu w języku afrikaans. Policja otworzyła ogień do demonstrantów.

W RPA panował apartheid, czyli polityka segregacji rasowej. Afrikaans, język białych obywateli Republiki Południowej Afryki, był uznawany przez rdzennych mieszkańców terytorium kraju za język najeźdźców.

Liczba protestujących rosła. Białe władze w Pretorii nakazały użycie wszelkich środków w celu utrzymania porządku. Od policyjnych kul zginęła młodzież i dzieci.  Symbolem masakry stał się trzynastoletni Hektor Pieterson, którego śmierć uwiecznił fotograf Sam Nzima.

Masakra była jak iskra, która spadła na beczkę prochu. Wydarzenia w Soweto rozpoczęły reakcję łańcuchową: demonstracje przeciwko polityce apartheidu przetoczyły się przez kraj. Strajki i protesty ciągnęły się jeszcze przez kolejną dekadę. Demonstranci domagali się wyrównania praw z białymi obywatelami i uwolnienia z więzień przywódców protestów z Soweto. Władze wskazały, że podczas manifestacjach zginęło 176 osób. Demonstranci mówili nawet o 700 zabitych.

Na masakrę zareagowała społeczność międzynarodowa. Wydarzenia w Soweto otworzyły oczy opinii publicznej na sprawę apartheidu. Politykę segregacji rasowej potępiło ONZ, embargo na dostawy ropy do RPA nałożyły państwa OPEC. Władze w Pretorii były krytykowane m.in. przez amerykańskiego Sekretarza Stanu Henry’ego Kissingera.

Dotkliwe sankcje skłoniły rząd w Pretorii do złagodzenia polityki. Na początku lat 90. zwolniony został z więzienia Nelson Mandela. Masakra w Soweto rozpoczęła demontaż apartheidu.

Posłuchaj relacji Polskiego Radia na temat wydarzeń w Soweto.

bm

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Johannesburg RPA
Czytaj także

Nelson Mandela. Wszedł na trwałe do historii świata

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 05:30
– Odnieśliśmy triumf w dążeniu do wskrzeszenia nadziei w piersiach milionów naszych współobywateli – mówił Mandela, obejmując stanowisko. 18 lipca 1918 roku urodził się Nelson Mandela. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA już za życia stał się legendą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mandela i de Klerk – apostołowie afrykańskiego pokoju

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 06:00
10 grudnia 1994 roku - za pracę nad zniesieniem apartheidu i demokrację w Republice Południowej Afryki - Nelson Mandela i Frederik Willem de Klerk odebrali Pokojową Nagrodę Nobla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Waluś – polityczny morderca

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 05:59
W głęboko podzielonym społeczeństwie RPA Janusz Waluś budzi skrajne emocje. Dla czarnej ludności jest on mordercą wielkiego przywódcy. Dla białych bohaterem, który próbował ratować kraj przed komunizmem.
rozwiń zwiń