Historia

Powstanie w getcie warszawskim. Prezes IPN: stanęli do walki, by umrzeć z godnością

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:50
- Ci, którzy chwycili za broń 19 kwietnia, czyli żołnierze Żydowskiego Związku Wojskowego i Żydowskiej Organizacji Bojowej, stanęli do walki, choć wiedzieli, że nie mają żadnych szans - mówił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Dr Jarosław Szarek, prezes IPN
Dr Jarosław Szarek, prezes IPNFoto: PR/Marek Dakowski

Zobacz i posłuchaj, co prezes Szarek mówił o różnych celach powstania w getcie i Powstania Warszawskiego:

Prezes IPN podkreślał przyczynę wybuchu powstania w getcie. - Chwycili za broń, bo od wielu miesięcy byli świadkami wywózki setek tysięcy osób, swoich najbliższych, do Treblinki, Auschwitz i innych obozów - zaznaczył prezes Jarosław Szarek. - W Powstaniu Warszawskim, w sierpniu 1944 roku, stawką była niepodległa Polska - dodał.

Masowe deportacje Żydów z warszawskiego getta rozpoczęły się 22 lipca 1942 roku. Wywózki do obozu zagłady w Treblince trwały do 16 września. W czasie siedmiu tygodni Niemcy wywieźli do obozów śmierci i zamordowali blisko 300 tys. Żydów. 265 tys. wyjechało w bydlęcych wagonach z rampy przeładunkowej punktu zbiorczego w getcie - Umschlagplatzu.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

Wiosną 1943 roku przed ostateczną likwidacją w getcie pozostało blisko 60 tys. Żydów. Byli to głównie młodzi ludzie, którzy pracowali w niemieckich zakładach umiejscowionych na terenie getta. To głównie ci młodzi Żydzi chwycili za broń i podjęli zbrojny opór. Dwie główne organizacje skupiały powstańców – Żydowska Organizacja Bojowa, związana z ugrupowaniami o charakterze lewicowym, i Żydowski Związek Wojskowy, wywodzący się z syjonistycznego ruchu rewizjonistycznego Betar.

Rok po napaści Niemiec na Polskę, jesienią 1940 roku, okupanci utworzyli warszawskie getto. Było to największe getto w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Europie. Zamknięcie żydowskiej ludności na wydzielonym obszarze było elementem rasistowskiej polityki III Rzeszy i miało później ułatwić Niemcom wywożenie Żydów do obozów zagłady. 

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Warszawa - miasto dwóch powstań

- Warszawa w czasie II wojny światowej to miasto nieujarzmione, ofiara niemieckiego totalitaryzmu, ale także miasto oporu i walki - podkreślił prezes Szarek. 

W 2023 roku w Warszawie ma zostać otwarte Muzeum Getta Warszawskiego. - Na czele historyków zajmujących się tworzeniem muzeum stoi prof. Daniel Blatman, zajmujący się sudiami nad Holokaustem na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego. 

Zobacz i posłuchaj, gdzie będzie mieściło się Muzeum Getta Warszawskiego i w jaki sposób opowiadana będzie jego historia:

im

Czytaj także

Prezes IPN: tworząc Muzeum Getta Warszawskiego nadrabiamy czas

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:28
- Przez lata na Zachodzie większa była wiedza o powstaniu w getcie warszawskim niż o Powstaniu Warszawskim. W Polsce było na odwrót. Od wielu miesięcy nadrabiamy ten czas, tworząc Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział w środę prezes IPN dr Jarosław Szarek. 
rozwiń zwiń