Umieszczony w nagłówku slogan jest oficjalnym mottem gazety, używanym po dzień dzisiejszy, a wymyślonym przez Adolpha Ochsa w 1897 roku. Jak do tej pory gazeta jest trzecią gazetą w USA, której nakład codzienny liczony jest ponad 1,1 miliona egzemplarzy. Natomiast w niedzielę nakład zwiększa się do liczby 1,7 miliona egzemplarzy.
Na oficjalnej stronie gazety, opisującej jej historię i dokonania, można przeczytać: "Od 1851 roku "New York Times" publikuje doniesienia z całego świata, których nikt inny nie opowiadał. Sposób, w jaki opowiadamy te historie, zmienił się, ale nasza misja poszukiwania prawdy i pomagania ludziom w zrozumieniu świata pozostała niezmienna".
W dalszej części ukazane jest rozwinięcie tej myśli w zwięzłym kalendarium - począwszy od czasów najnowszych aż po lata z początków istnienia pisma.
Jednym z głównych motywów wyznaczających kierunki rozwoju gazety jest - jak sami to nazywają - "Dawanie świadectwa" - choćby poprzez to, że "The New York Times od dawna wysyła dziennikarzy do każdego zakątka świata, aby byli świadkami rozwoju historii, czasami z osobistym ryzykiem".
W historii pisma zapisało się wielu dziennikarzy, których poświęcenie prowadziło do pozyskiwania sensacyjnych materiałów, dokumentów, relacji. I tak na przykład w 2018 roku "The New York Times opublikował swój pierwszy podcast narracyjny z literaturą faktu, "Kalifat" z Rukmini Callimachi, która relacjonowała Państwo Islamskie i upadek Mosulu. To najbardziej ambitna jak dotąd forma narracji audio".
Innym osiągnięciem informacyjnym byłą relacja z Kambodży w 1975 roku, kiedy to "Sydney H. Schanberg i Dith Pran z The Times pozostali w Kambodży, kiedy ta przechodziła przez reżim Czerwonych Khmerów. Ich współpraca zaowocowała nagrodą Pulitzera i nominowanym do Oscara filmem "Pola śmierci".
Natomiast w 1945 roku "William L. Laurence, reporter naukowy, był jedynym dziennikarzem będącym świadkiem bombardowania Nagasaki. Napisał on oficjalną historię projektu bomby atomowej". Te i inne historyczne świadectwa znajdziemy także na stronach kronik gazety.
Gazeta została też nagrodzona najważniejszą w Stanach Zjednoczonych Nagrodą Pulitzera - w 1918 roku zaszczyt ten docenił szereg artykułów i wiadomości relacjonujących wydarzenia z frontów I wojny światowej. Była to ich pierwsza Nagroda... do czasów obecnych zdobyli ich wiele, w różnych kategoriach i wiele razy byli nominowani. Na przykład w 2020 roku Nagrodę otrzymał aż trzech dziennikarzy NYT w trzech kategoriach dziennikarskich.
NYT należy do The New York Times Company, które to wydawnictwo, do czasów obecnych, może poszczycić się pieczą nad 40 innymi gazetami i czasopismami, z The Boston Globe i International Herald Tribune na czele. Należy dodać, że od 1996 roku gazeta ma także swoje internetowe wydanie pod adresem www.nytimes.com.
W Stanach Zjednoczonych notowane są jedynie dwie inne gazety o większym nakładzie: USA Today i The Wall Street Journal. Te dzienniki także widoczne są w sieci.
NYT jest też gazetą, do której odwołują się różne środowiska opiniotwórcze w swoich, czasem kontrowersyjnych, akcjach propagandowych. Przykładem niech będzie choćby organizacja "Yes Men", która w listopadzie 2008 roku rozdała w ulicznej dystrybucji ponad milion egzemplarzy imitujących prawdziwe wydanie NYT. Fałszywka ta, z datą 4 lipca 2009 donosiła o zakończeniu wojny w Iraku. Miało to zmusić Baracka Obamę do spełnienia wyborczych obietnic wycofania amerykańskich wojsk.
Warto czasem zajrzeć na strony tej gazety i porównać z naszymi polskimi wydawnictwami... wszak to jeden z prekursorów światowej publicystyki.
PP