Historia

Fundacja ITAKA - instytucja trudna do przecenienia

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 05:40
23 lata temu, 22 marca 1999 roku została ostatecznie powołana do życia niezwykle ważna fundacja - ITAKA - której głównym celem była i jest pomoc w poszukiwaniach osób zaginionych. Jako organizacja pożytku publicznego, działając całkowicie nieodpłatnie i w porozumieniu z Komendą Główną Policji zdołała przez te lata zająć się ponad 16 tysiącami spraw, odnaleźć 12374 osoby. 
Wojciech Tochman, założyciel i pierwszy prezes Itaki.
Wojciech Tochman, założyciel i pierwszy prezes Itaki. Foto: PAP/Paweł Kula

Rocznie pomaga ponad 1500 rodzinom, które utraciły kogoś bliskiego w wyniku zaginięcia bądź porwania. W fundacji na stałe pracuje 40 wolontariuszy.

ITAKA działalność swoją prowadzi wieloma torami komunikacji. Czynny jest całodobowy telefon, także "Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka". Ten niezwykle wrażliwy temat zaginięć dzieci prowadzony jest we współpracy z polskimi i zagranicznymi instytucjami m.in. Federacja Missing Children Europe. Oprócz kontaktów telefonicznych stale czynne są kanały łączności internetowej, włącznie z bazą danych osób zaginionych.

Fundacja ITAKA, jako Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, rozpoczęła swoją działalność 22 marca 1999 roku z inicjatywy dziennikarzy telewizyjnego programu "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie" oraz zaangażowanych w rozwiązywanie tych trudnych spraw dziennikarzy Gazety Wyborczej. Znaleźli się wśród nich m.in. Bożena Dudko, Anna Jurkiewicz, Lidia Ostałowska, Alicja Tomaszewska i Wojciech Tochman. O tej grupie osób mówi obecna prezes Tomaszewska: "Wszyscy spotkali się wcześniej na planie programu »Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie«, który w latach 90. był w Polsce niezwykle popularny. W programie pokazywane były zdjęcia i historie osób zaginionych. Rodziny osób zaginionych nie miały miejsca, w którym mogłyby uzyskać pomoc. Sytuacja zaginięcia niesie za sobą szereg problemów – nie tylko tych natury psychicznej, ale też prawnej. Policja zajmowała się jedynie poszukiwaniami, inne problemy wtedy nikogo nie interesowały".

Fundacja o swojej historii na własnym portalu pisze: "22 marca 1999 zarejestrowano Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja ITAKA jest jedyną organizacją w Polsce, która całościowo zajmuje się problemem zaginięcia. Przez ponad 20 lat ciągłej działalności Fundacja pomogła ponad 11 000 osób. Ze statystyk policji wynika, że każdego roku w Polsce ginie ok. 20 000 osób – wielu z nich przepada bez wieści, a ich rodziny często pozostawione są same sobie. To właśnie z chęci pomocy takim osobom powstała Fundacja, której pracownicy do dziś wierni są swojej misji – niesieniu pomocy potrzebującym".

Oprócz nader oczywistych zadań statutowych Fundacji - jak poszukiwanie osób zaginionych, wspomaganie rodzin zmagających się z problemem zaginięcia, odpowiednio ważne jest też podejście do tematyki psychicznego i społecznego uwarunkowania tego problemu. Fundacja prowadzi szereg działań, których celem jest choćby zapobieganie ucieczkom, pomoc w stanach nasilających się depresji, trudnościom zatrudnienia czy ogólnie nieporadności życiowej. Na stronach Fundacji czytamy: "Specjaliści Fundacji wprowadzają do debaty publicznej wiele ważnych tematów, nie tylko nagłaśniając problem zaginięć, lecz również np. ucieczek nastolatków, porwań rodzicielskich, czy depresji wśród różnych grup wiekowych, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć".

Obecnie Fundacja może pochwalić się następującym programami działania:

  • bezpłatny całodobowy Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka - 116 000
  • całodobowy telefon wsparcia poszukiwań
  • serwis służący poszukiwaniu zaginionych i identyfikacji osób o nieustalonej tożsamości (NN). Zawiera bazę osób zaginionych i osób NN -zaginieni.pl
  • program edukacyjno-profilaktyczny skierowany do dzieci i nastolatków, rodziców, opiekunów i nauczycieli, a w ramach tego serwisu pozwala on młodzieży na anonimowy kontakt z psychologiem za pośrednictwem poczty elektronicznej - nieuciekaj.pl
  • program Depresja jest chorobą. Lecz depresję działa od 2001 roku w ramach profilaktyki zaginięć - leczdepresje.pl - a od 2001 roku Itaka prowadzi również antydepresyjny telefon zaufania
  • serwis Bezpieczna praca związany jest z profilaktyką zaginięć, powstał z myślą o osobach wyjeżdżających do pracy za granicę - bezpiecznapraca.eu

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Fundacja Itaka